Australian Open 2024: Calificare dramatică în sferturi pentru unul dintre favoriți

Alexander Zverev și Cameron Norrie s-au duelat timp de patru ore pe Margaret Court Arena, iar germanul a obținut calificarea în sferturi impunându-se în tiebreak-ul setului decisiv.>> Al treilea favorit, în sferturile de la Australian Open 2024Favorit 6 al competiției de la Melbourne, Zverev a obținut a șaptea victorie în opt meciuri disputate în acest an, scor 7-5, 3-6, 6-3, 4-6, 7-6(3).Sascha a comis mult mai puține erori neforțate decât adversarul său (41-63) și a lansat foarte bine în momentele importante (15 ași, a câștigat 76% dintre punctele jucate cu primul serviciu).Jucătorul din Germania, semifinalist la Australian Open în 2020, se va duela în runda următoare cu spaniolul Carlos Alcaraz (favorit 2).Alexander Zverev reaches his 11th Grand Slam quarterfinal 🇩🇪 pic.twitter.com/PCVlRJIGXQAustralian Open 2024 – Tabloul masculin – Sferturi de finalăNovak Djokovic (1) – Taylor Fritz (12)Jannik Sinner (4) – Andrey Rublev (5)Hubert Hurkacz (9) – Daniil Medvedev (3)Alexander Zverev (6) – Carlos Alcaraz (2).>> VIDEO Elina Svitolina, eliminare de la Australian Open 2024 cu ochii în lacrimi, după doar trei gameuri>> Din calificări, în sferturile de la Australian Open 2024 – A învins o dublă campioană de la Melbourne