Roland Garros 2024: Gabriela Ruse, în optimi la dublu – Spectacol ofensiv în fața unor favorite

Parteneriatul dintre Gabriela Ruse și ucraineanca Marta Kostyuk dă din nou roade: semifinaliste anul trecut la Australian Open, cele două au obținut acum calificarea în optimile probei de dublu din cadrul Roland Garros 2024.

>> Roland Garros 2024: Campioana de la Australian Open, calificare la pas în sferturiRuse şi Kostyuk au trecut în turul doi de cehoaica Marie Bouzkova și spaniola Sara Sorribes Tormo (favorite 7), scor 6-3, 6-4.

Meciul a durat două ore şi trei minute.

Gabriela și Marta au dictat ritmul și au pus în scenă un spectacol ofensiv: au reușit 43 de lovituri câștigătoare, în timp ce adversarele au bifat doar 17.

În optimi, perechea româno-ucraineană va da peste canadianca Leylah Fernandez și neozeelandeza Erin Routliffe (favorite 9).

>> VIDEO Roland Garros 2024: Elena Rybakina și-a egalat cea mai bună performanță de la Paris>> Roland Garros 2024: A pierdut primul set, dar apoi și-a spulberat adversara și a ajuns în premieră în sferturile unui Grand SlamLooks like Gabi and Marta are getting their magic together back and get another great upset victory over a higher seeded team.

Gabriela Ruse and Marta Kostyuk defeated Marie Bouzkova and Sara Sorribes Tormo 6-3, 6-4.