Simona Halep s-a retras de la Trofeul Clarins după un set și jumătate

Simona Halep a câștigat primul set disputat împotriva americancei McCartney Kessler (locul 123 mondial), dar fosta lideră mondial a acuzat probleme la genunchi și nu a reușit să ducă la capăt primul meci jucat pe zgură, suprafața ei favorită, după doi ani.

Dubla campioană de Grand Slam s-a retras după o oră și 26 de minute de joc, la scorul de 7-5, 2-3.

Nu e despre RomâniaSimona Halep anunță că nu mai poate continua partida și se retrage de la Trofeul Clarins.

2-3 Simona câștigă game-ul și rămâne aproape de adversară, dar are în continuare probleme la genunchi și cheamă din nou fizioterapeuta.

1-3 Românca apelează des la scurt, iar americanca pare că nu are încă răspunsul potrivit.

Simona a dus game-ul în prelungiri, dar McCartney a avut câștig de cauză.

Simona Halep cere un time-out medical, a acuzat probleme la genunchi.

Partida reîncepe după câteva minute.

1-2 Cel mai bun game de serviciu pentru Simona, fără punct câștigat de McCartney.

0-2 Pentru prima oară în acest meci, Kessler confirmă break-ul și se desprinde.

0-1 Kessler se impune pentru a patra oară la retur și începe bine setul secund.

Setul I7-5 Simona revine de la 0-40, face break și câștigă primul set.

6-5 Simona servește bine și pune presiune pe adversară.

Românca și-a asigurat cel puțin tiebreak-ul.

5-5 Vom avea prelungiri în primul set, după un game de retur câștigat lejer de Halep.

Kessler a ajutat-o cu încă o dublă greșeală.

4-5 În cel mai lung game din această partidă, Halep ratează cinci ocazii de a trece în avantaj, iar Kessler fructifică a doua minge de break și va servi pentru câștigarea setului.

4-4 Niciuna dintre jucătoare nu reușește să se desprindă.

Simona egalează din nou, după un game în care a returnat foarte bine.

3-4 Încă un game pierdut de serviciu pierdut la 0 de Halep.

Ambele jucătoare sunt inconstante în acest prim set.

3-3 Halep dă impresia că poate reveni de la 0-40, se apropie fiind ajutată și de o „dublă” comisă de adversară, dar până la urmă cedează.

3-2 Halep se descurcă bine la fileu și își face serviciul fără emoții.

2-2 Simona recuperează rapid: mai irosește o minge de break, dar McCartney o ajută cu o lovitură de forehand ratată.

1-2 Game câștigat la 0 de Kessler la retur.

1-1 Primul game pe serviciul americancei a fost unul echilibrat.

Simona a pus presiune, a avut și o șansă de break, dar nu a fructificat-o și Kessler egalează pe tabelă.

1-0 Partida a început cu Halep la serviciu.

Primul punct este câștigat de româncă după o scurtă executată bine.

Un prim game bun pentru Simona, americanca nu a reușit să o surprindă deocamdată.

L’ancienne n°1 mondiale et double championne en Grand Chelem, Simona Halep, fait son grand retour à Paris 🇫🇷 au @TropheeClarins 👀🇷🇴 pic.

com/BawVymKkoKMeciul va fi arbitrat din scaun de Xavier Boiteau.