CA-LI-FI-CA-RE! După un meci strâns, U-BT Cluj s-a calificat în finala Ligii Naționale.

U-BT Cluj a jucat, marți, 30 aprilie, de la ora 19:00 cel de-al treilea meci al semifinalei cu FC Argeș Pitești din semifinalele Ligii Naționale de Baschet.

Echipa lui Mihai Silvășan s-a impus cu 91-71 și 101-74 în celelalte două jocuri din semifinalele competiției interne.

U-BT Cluj a început foarte bine jocul, cu un parțial de 10-3.

După câteva minute, gazdele au revenit, au egalat la 15 și au preluat conducerea.

Clujenii și-au revenit iar primul sfert s-a încheiat scor 25-20.

În sfertul secund, clujenii au menținut un nivel al jocului care le-a permis să țină adversarii la distanță.

Scorul înainte la pauză a fost 44-37.

Elevii lui Mihai Silvășan au avut o altă energie după revenirea pe parchet, iar ecartul a crescut la 20 de puncte.

Gazdele nu au avut replică pentru evoluția clujenilor, iar cu 10 minute înainte de final, avantajul campioanei era unul confortabil, 75-52.

Chiar dacă piteștenii au încercat să întoarcă scorul, diferența a rămas una semnificativă în favoarea U-BT Cluj, care s-a impus cu 88-72 și s-a calificat din nou în finala Ligii Naționale.