Handbal (f): HC Dunărea Brăila, victorie în primul meci din EHF European League

Dunărea Brăila a început cu o victorie EHF European League la handbal feminin, după ce s-a impus în disputa cu Chambray Touraine Handball, scor 27-21.Duminică, HC Dunărea Brăila a disputat primul meci în Grupa B a EHF European League.Echipa a fost dominată în prima repriză, dar scorul pauzei a fost 11-11. În a doua parte a jocului, brăilencele au revenit în meci și au reușit în cele din urmă să se impună. Golurile formaţiei brăilene au fost marcate de Maria Kanaval 6 goluri, Katarina Jezic 5, Mireya Gonzalez Alvarez 4, Francielle Gomes da Rocha 3, Kristina Liscevic 3, Aneta Udriştioiu 2, Larissa Fais Munhoz Araujo 2, Jessica Quintino Ribeiro 1, Meike Schmelzer 1.Sâmbătă, în celălalt meci al grupei, Thuringer HC a învins-o pe Lokomotiva Zagreb cu scorul de 28-21, în deplasare.Dunărea Brăila va juca următorul meci pe 13 ianuarie, în deplasare, cu Thuringer HC.1. Thuringer 2p2. HC Dunărea Brăila 2p3. Chambray Touraine Handball 0p4. Lok. Zagreb 0p.