VIDEO SuperLiga: FC Botoșani a reușit prima victorie din acest sezon după 21 de etape

Ultima clasată în SuperLigă, FC Botoșani a avut de așteptat 21 de etape pentru succes din acest sezon. Moldovenii au învins cu 2-0 pe terenul celor de la Oțelul Galați. Dacă în runda precendentă a pierdut la limită „derbiul ultimelor clasate” cu Dinamo, FC Botoșani a recuperat punctele în deplasarea de la Oțelul. Echilibrul partidei s-a rupt în minutul 64, când gălățeanul Andrei Rus a primit cartonașul roșu, după în fault în poziție de ultim apărător. Din lovitura liberă ce a urmat, Eduard Florescu a deschis scorul cu un șut care l-a învins pe Dur-Bozoancă. În prelungirile meciului, acelați Florescu a reușit dubla cu o execuție la colțul lung din interiorul careului. După prima victorie din acest sezon, FC Botoșani acumulează 12 puncte și se apropie la doar un punct de Dinamo, penultima clasată. Aici poți vedea un rezumat al partidei dintre Oțelul Galați și FC Botoșani.Marți U Craiova 1948 – Petrolul Ploiești 2-0Poli Iași – FCSB 1-3Miercuri UTA – Universitatea Craiova 2-2Farul – Rapid 0-0Joi Hermannstadt – Sepsi 1-1CFR Cluj – Universitatea Cluj 4-0Vineri Oțelul Galați – FC Botoșani 0-2Dinamo – FC Voluntari / ora 20:30 1. FCSB 44 puncte / 21 meciuri2. CFR Cluj 36 / 21 3. Universitatea Craiova 34 / 21 4. Rapid 33 / 215. Sepsi 32 / 216. Farul 30 / 21…………….13. FC Voluntari 24 / 2014. Poli Iași 23 / 2115. Dinamo 13 / 2016. Botoșani 12 / 21.