LaLiga: Victorie la limită pentru FC Barcelona, în fața ultimei clasate

FC Barcelona a reușit să rupă seria negativă, reușind o victorie la limită în fața ultimei clasate Almeria, scor 3-2, în etapa cu numărul 18 din LaLiga. Catalanii au avut parte de un nou meci cu emoții, iar ultima clasată din LaLiga, Almeria, a fost aproape să producă surpriza. Formația antrenată de Xavi a deschis scorul în minutul 33 prin Raphinha, care a reluat în plasă o minge respinsă de portarul advers. Oaspeții au egalat în minutul 41 pri Leo Baptistao, scăpat singur cu Pena. Sergi Roberto a dus-o din nou pe Barcelona în avantaj în minutul 60, cu o lovitură de cap după cornerul executat de Raphinha. Deși Almeria a egalat din nou în minutul 71 prin Edgar Gonzalez, catalanii au dat lovitura în minutul 83 prin același Sergi Roberto. Barcelona urcă din nou pe podium după acest rezultat, la șase puncte de liderul Girona. Barcelona – Almeria 3-2 Athletic Bilbao – Las Palmas / ora 22:30 Villarreal – Celta Vigo / ora 22:30 1. Girona – 44 puncte / 17 meciuri 2. Real Madrid – 42 p / 17 m 3. Barcelona – 38 p / 18 m 4. Atletico Madrid – 35 p / 17 m 5. Athletic Bilbao – 32 p / 17 m 6. Real Sociedad – 30 p / 17 m