VIDEO Carlos Alcaraz, cel mai scurt meci al carierei: S-a accidentat după două puncte jucate

Carlos Alcaraz a avut parte de cel mai scurt meci de până acum al carierei, fostul lider ATP fiind nevoit să abandoneze după ce s-a accidentat la gleznă în cel de-al treilea punct al partidei cu Thiago Monteiro (turul întâi de la ATP Rio de Janeiro).

Ocupant al locului doi în ierarhia mondială, Alcaraz a călcat strâmb și s-a accidentat serios la glezna dreaptă în primul set al partidei, la scorul de 15-15.

Inițial, Alcaraz a cerut o pauză medicală, dar apoi și-a dat seama că nu mai poate continua duelul din runda inaugurală, iar meciul s-a încheiat la scorul de 1-1.

Rămâne de văzut cât de gravă este accidentarea și cât timp va fi nevoit să stea spaniolul departe de tenis.

Dublu campion de Grand Slam (US Open 2022, Wimbledon 2023), Alcaraz nu are parte de un debut prea fericit de sezon: a fost învins în sferturi la Australian Open de Alexander Zverev, iar la Buenos Aires a fost depășit de Nicolas Jarry în semifinale.

De la triumful de la Wimbledon (din iulie 2023), Carlos nu a mai câștigat vreun turneu în circuitul ATP.

Turneul de la Rio de Janeiro face parte din categoria ATP 500, are premii totale în valoare de $2,100,230, se dispută pe zgură, iar ultimul campion este Diego Schwartzman (ediția din 2018).

Brutto periodo per @carlosalcaraz ,speriamo che passi presto #RioOpen10Anos #Alcaraz https://t.

co/qp55RKbEAD❌ Après seulement de petit jeux , c’est la cheville de Carlos qui lui joue un mauvais tour .