Cupa Spaniei: Mallorca vs Real Sociedad – Bascii, favoriţi în Baleare

Mallorca – Real Sociedad, meci contând pentru prima manşă a semifinalelor din Cupa Spaniei, este programat, marţi, 6 februarie, de la ora 22:00, pe Son Moix, şi va fi transmis în direct de Digi Sport 2.

Mallorca şi Real Sociedad se întâlnesc în prima semifinală din Copa del Rey, returul fiind programat, marţi, 27 februarie, de la ora 22:30, pe Anoeta din San Sebastian (în cealaltă semifinală se întâlnesc Atletico Madrid şi Athletic Bilbao).

Mallorca s-a calificat în „careul de aşi” al competiţiei după ce a trecut de Boiro (liga a şasea) în primul tur, scor 4-0 (d), de Egue (liga a patra) în turul al doilea, scor 3-0 (d), de Burgos (liga a patra) în 16-imile de finală, scor 3-0 (d), de Tenerife (liga a doua) în optimile de finală, scor 1-0 (d), şi de Girona în sferturile de finală, scor 3-2 (a).

În LaLiga, echipa antrenată de Javier Aguirre ocupă locul 15 după 23 de etape, cu 20 de puncte, cu trei peste poziţiile retrogradabile, iar în cea mai recentă etapă de campionat a pierdut pe terenul celor de la Athletic Bilbao, scor 0-4.

Mallorca a câştigat o singură dată Cupa Spaniei, în 2003 (după o finală cu Reacreativo Huelva, scor 3-0), şi a pierdut de alte două ori în ultimul act al competiţiei, în 1991 (0-1 după prelungiri cu Atletico Madrid) şi în 1998 (1-1 după 90 şi, respectiv, 120 de minute, 4-5 la penalty-uri cu Barcelona).

Real Sociedad a ajuns în această fază a competiţiei după ce le-a eliminat pe Bunol (liga a şasea), scor 1-0, în primul tur, pe Andratx (liga a patra), scor 1-0, în turul al doilea, pe Malaga (liga a treia), scor 1-0, în 16-imile de finală, pe Osasuna, scor 2-0, în optimile de finală, şi pe Celta Vigo, scor 2-1, în sferturile de finală, disputând toate partidele în deplasare.

În campionat, echipa antrenată de Imanol Alguacil ocupă locul 6 după 23 de etape (poziţie de Conference League), cu 37 de puncte, iar în cea mai recentă etapă din LaLiga a remizat pe terenul celor de la Girona, scor 0-0.

Real Sociedad are în palmares două trofee Copa del Rey, cucerite în 1987 (2-2 după 90 şi, respectiv, 120 de minute, 4-2 la penalty-uri în finală cu Atletico Madrid) şi în 2020 (după o finală cu Athletic Bilbao, scor 1-0), şi a pierdut de alte patru ori în ultimul act al competiţiei, cel mai recent în 1988.

Cele două echipe s-au confruntat ultima oară în acest sezon din LaLiga, pe 21 octombrie 2023, când Real Sociedad s-a impus pe teren propriu în faţa celor de la Mallorca, scor 1-0, după golul marcat de Brais Mendez (64).

Superbet oferă cota 1,30 pentru pronosticul X2: rezultat de egalitate sau victorie pentru oaspeţi în meciul Mallorca – Real Sociedad.