FC Hermannstadt – CFR Cluj, 0-0. Remiză albă la Sibiu, în etapa a 10-a a Superligii.

Meci dificil pentru CFR Cluj jucat în deplasare împotriva echipei FC Hermannstadt.

Anterior, antrenorul „feroviarilor”, Dan Petrescu, declara că este îngrijorat cu privire la evoluția partidei, în condițiile în care sibienii mențin un joc dur pe terenul propriu.

Partida s-a dovedit una „tare”, în condițiile în care atât oaspeții, cât și echipa gazdă au încercat să spargă apărarea pentru a trimite balonul în poarta adversarilor, însă prima repriză s-a încheiat 0-0, în ciuda celor câteva șanse bune nevalorificate îndeajuns pe teren.

A fost un meci de uzură, în condițiile în care echipa lui Dan Petrescu a ratat două ocazii survenite la interval de zece minute: Kamara a trimis balonul în poarta adversă (min.

14), însă Muțiu a intervenit prompt.

Zece minute mai târziu,  L.

Munteanu a șutat la colțul lung, însă portarul gazdelor a intervenit încă o dată într-un moment dificil.

Prima repriză nu a adus rezultatele așteptate de suporteri, astfel că jucătorii au mers la vestiare în condiții de egalitate pe teren.

Și în repriza secundă, „feroviarii” au tatonat ofensiv terenul și au avut câteva ocazii de gol, respinse însă de Muțiu sau care au trecut de poarta adversă.

Fică (min.

51) și L.

Munteanu (min.

54 și min.

68) au trimis rând pe rând balonul în poarta celor de la FC Hermannstadt, însă fără a reuși să înscrie.

Partida s-a încheiat cu o remiză albă, un meci mai degrabă favorabil echipei gazde.

CFR Cluj a încheiat partida cu 15 puncte în clasament.

FC Hermannstadt – CFR Cluj, echipele de start:FC Hermannstadt: Muțiu – Oroian, Găman, Ionuț Stoica, Goncalves – Murgia, Ivanov – Balaure, Deaconu, Ianis Stoica – Chițu.