Înfrângere pentru U-BT Cluj în amicalul cu Dinamo Sassari din cadrul Memorialului „Mirza Delibasic”. Mihai Silvășan: „Ne-am dorit să câștigăm, dar au fost prea multe greșeli”.

U-Banca Transilvania a ajuns până în finala Memorialului „Mirza Delibasic”, iar duminică seara a pierdut împotriva celor de la Dinamo Sassari, scor 85-75.

Este prima înfrângere suferită de campioana României într-un amical.

Primul sfert al partidei s-a încheiat la scorul de 23-15 în favoarea echipei clujene de baschet, însă după prima repriză echipa U-BT Cluj a pierdut ritmul.

Italienii au evoluat cu agresivitate și au distribuit mingea cu eficiență, astfel că au marcat nu mai puțin de 29 de puncte în sfertul trei.

U-BT nu a reușit să recupereze nici pe finalul meciului, astfel că partida s-a încheiat cu scorul 85-75 în favoarea celor de la Dinamo Sassari.

„A fost un meci foarte prost din partea noastră.

Ne-am dorit să câștigăm, însă nu am avut mindset-ul necesar, din păcate.

Au fost prea multe greșeli, mingi pierdute și ratări singuri cu inelul.

Trebuie să învățăm din aceste lucruri, e prima înfrângere a noastră.

Mergem mai departe și învățăm din acest meci pierdut”, a declarat antrenorul U-BT Cluj-Napoca, Mihai Silvășan.

U-BT Cluj-Napoca a încheiat Memorialului „Mirza Delibasic” pe locul secund.

Pentru U-Banca Transilvania urmează ultimul amical din presezon, în deplasare împotriva celor de la Beșiktaș Istanbul.

Partida este programată miercuri, 18 septembrie, de la ora 14:00.