Dan Petrescu, despre înfrângerea CFR Cluj în returul cu Pafos: „Dacă faci greșeli, ieși din competiție”

CFR Cluj a jucat în seara de 29 august 2024, returul meciului cu Pafos din play-off-ul Conference League.

Meciul s-a încheiat 3-0 pentru Pafos, echipa din Gruia fiind eliminată.

În cadrul conferinței de presă de după meci, Dan Petrescu, a discutat despre înfrângerea CFR Cluj în returul cu FC Pafos, spunând că dacă faci greșeli, meriți să ieși din competiție.

„Consider că Pafos a meritat calificarea.

Deşi, dacă noi primeam penalty în tur, cred că era mai greu de întors un 2-0, însă nu vrem să luăm din meritele adversarului şi să dăm vina pe altcineva.

Noi nu ne-am adaptat nici la teren, nici la vreme, nici la nimic.

Din secunda 10 am greșit o pasă.

Le-am făcut două cadouri în prima repriză, pentru că ei au avut două ocazii, aşa ne-am trezit la pauză conduşi cu 2-0.

A fost foarte greu să întoarcem.

Am schimbat şi sistemul, dar n-a ajutat la nimic.

S-a văzut că stau mai bine ca noi.

”, a declarat antrenorul CFR Cluj.

De asemenea, Petrescu a mai subliniat că el i-a avertizat pe jucători de valoarea ciprioților, însă toată lumea a fost de părere că așa face el mereu.

„I-am avertizat înainte să jucăm cu ei, însă a spus toată lumea că așa fac eu mereu.

Ştiam valoarea jucătorilor lor, au investit mult în străini.

Valoarea jucătorilor lor e mai mare decât a jucătorilor noştri şi asta s-a văzut azi pe teren.

”, a mai adăugat Dan Petrescu.

Antrenorul echipei din Gruia spune că jucătorii au făcut multe greșeli, ceea ce le-a și adus eliminarea din competiție.

„Fundaşii noştri în afară de Camora nu au jucat până acum în cupele europene, iar nivelul în Europa e un pic mai mare şi s-a văzut, ei au făcut multe greşeli.

Iar atunci când faci greşeli meriţi să ieşi din competiţie.

Noi am avut doar vreo 3 ocazii şi dacă fructificam la una dintre ele poate era alt meci”, a spus Petrescu.

Articol scris de Ilinca DandocziCitiți monitorulcj.

ro și pe Google NewsCITEȘTE ȘI:Copyright 2021 monitorulcj.