Dan Petrescu, despre meciul CFR Cluj – U Cluj: „Era un meci important. Nu aveam voie să-l pierdem.”

Duminică, 5 august a avut loc derby-ul CFR Cluj – U Cluj, încheiat cu victoria Șepcilor Roșii, cu scorul de 2-3.

U Cluj s-a calificat astfel în următoarea etapă a Superligii de fotbal.

Meciul CFR Cluj – U Cluj a ținut cu sufletul la gură suporterii și antrenorii.

După ce CFR a condus în prima repriză, U Cluj a revenit pe poziții în a doua parte a meciului, marcând trei goluri.

„Primele 34-35 de minute le-am jucat bine, chiar dacă era o echipă nouă.

Prima dată când au jucat în viața lor împreună.

.

.

Le-am spus și mai devreme, ăsta este prețul Europei.

Dacă ne uităm atenți Ilie e singurul jucător, împreună cu Artean care a jucat 90 de minute aproape; a jucat în Europa și astăzi a jucat și s-a rupt.

.

.

Meciurile U Cluj, Craiova sunt cele de intensitate maximă.

”, a transmis Dan Petrescu, antrenorul echipei CFR 1907 Cluj.

Dan Petrescu a explicat importanța jucătorilor de a fi jucat în Europa, datorită intensității atât a meciului de aseară cât și a celui cu Craiova.

A menționat că un minus al echipei a fost dat de numărul mare de transferuri de noi jucători.

„De aceea toate aceste schimbări, eu în două zile n-am cum să fac miracole.

Munteanu a venit acuma, Postolache acuma, Graovac; vă dați seama.

Speri, acești jucători chiar dacă n-au meciuri oficiale, au meciuri amicale, intră bine.

.

.

Adversarii au jucat cu aceeași jucători trei meciuri la rând, se vede că au mai multe meciuri oficiale și la faze fixe au făcut diferența.

”, a mai adăugat Dan Petrescu.

Discutând despre parcursul meciului, Petrescu a mărturisit că dorea să-și schimbe jucătorii în momentul în care U Cluj dădea primele goluri.

La primele schimbări de jucători, gazdele au reușit să egaleze, scorul fiind de 2-2.

Antrenorul și-a exprimat și părerile de rău față de jucători și fani și importanța de a câștiga meciul „Îmi pare rău pentru jucători, pentru fani, pentru toată lumea.

Era un meci important, nu aveam voie să-l pierdem.

Moralul nostru nu va fi bun, dar vine meci în Europa și va fi aceeași problemă”, a spus antrenorul CFR Cluj.

Dan Petrescu și-a exprimat regretul că deși a avut o tactică asemănătoare de joc ca și U Cluj, antrenorul ar fi trebuit să facă câteva schimbări de jucători, pentru a putea marca un gol în favoarea lor la scorul 2-2.

„Dacă pierdem eu sunt primul vinovat.

.

.

Sunt foarte supărat, trebuie să-mi revin repede pentru că în Europa e foarte, foarte greu.

Acum trebuie să ajungem în grupe, pentru că înainte de meciul ăsta am zis că aș fi preferat să-l amân și am avut dreptate.

Sper să ajungem în grupe, dacă nu ajungem, am făcut un efort degeaba”, a declarat Dan Petrescu.

Articol scris de Alina PetricCitiți monitorulcj.

ro și pe Google NewsCITEȘTE ȘI:Copyright 2021 monitorulcj.