David Popovici s-a calificat în finala probei de 100 de metri liber. VEZI programul de astăzi al românilor la Jocurile Olimpice 2024.

David Popovici s-a calificat în finala probei de 100 de metri liber, de la Jocurile Olimpice, la doar o zi după ce a câştigat medalia de aur la proba de 200 de metri liber.

Sportivul român a terminat semifinalele cu cel de-al cincilea timp: 47.

66.

Finala probei de 100 de metri liber de la Jocurile Olimpice 2024 este programată azi, miercuri, 31 iulie (ora 23:39).

David Popovici a cucerit medalia de aur în proba de 200 de metri liber din cadrul Jocurilor Olimpice de la Paris, luni seara, după o cursă cu un final dramatic.

Popovici a fost al doilea după prima lungime de bazin, a fost al treilea după 100 de metri, apoi a urcat pe doi la 150 de metri, reuşind să îl devanseze pe britanicul Matthew Richards pe ultimii metri ai cursei.

Programul românilor la Jocurile Olimpice 2024, miercuri, 31 iulie:Canotaj11:44 – dublu rame masculin – semifinale (A/B): Florin Arteni, Florin Lehaci11:54 – dublu rame feminin – semifinale (A/B): Ioana Vrînceanu, Roxana Anghel12:44 – dublu vâsle feminin, categorie uşoară – semifinale (A/B): Gianina van Groningen, Ionela Cozmiuc13:02 – patru vâsle masculin – Finala B: Leontin Nuţescu, Andrei Lungu, Florin Horodişteanu, Ioan Prundeanu13:14 – patru vâsle feminin – Finala B: Mădălina Moroşan, Emanuela Ciotău, Alexandra Ungureanu şi Patricia CireşÎnot23:39 – 100 m liber masculin – finala: David PopoviciJudo11:00 – 90 kg masculin – primul tur: Alex Creţ – Krisztian Toth (Ungaria)17:00 – 90 kg masculin – recalificări şi meciuri pentru medalii: Alex Creţ (dacă se califică).

Tenis de masă16:00 – simplu feminin – optimi: Bernadette Szocs – Sofia Polcanova (Austria)Tir cu arcul14:57 – individual feminin – primul tur: Mădălina Amăistroaie – Mikaella Moshe (Israel)Triatlon11:45 – Individual masculin (finala): Felix DuchamptArticol scris de Alina PetricCitiți monitorulcj.

ro și pe Google NewsCITEȘTE ȘI:Copyright 2021 monitorulcj.