„U” Cluj – Hermannstadt, 3-1. Victorie la primul meci acasă din noul sezon!

A fost spectacol în prima repriză pe Cluj Arena, după ce s-au marcat patru goluri în 40 de minute, scorul pauzei fiind 3-1.

„U” Cluj a deschis scorul prin Vladislav Blănuţă (7), cu o lovitură de cap la centrarea lui Dan Nistor.

Clujenii au majorat diferenţa prin Nistor (20), dintr-un penalty acordat după un henţ comis în careu de portughezul Tiago Goncalves la centrarea lui Vadim Raţă.

Blănuţă a realizat dubla (37), după ce portarul Cătălin Căbuz a respins şutul lui Ovidiu Bic.

Golul de onoare al sibienilor a fost înscris de Florin Bejan (41), cu o lovitură de cap, după un corner executat de Ronaldo Deaconu.

U Cluj (4-2-3-1): Gertmonas – Boboc, Masoero, I.

Cristea, Chipciu – Ov.

Popescu, Bic – Rață, Nistor, Tchassem – BlănuțăRezerve: Gorcea, Oancea, Ștefan, Mitrea, Simion, Codrea, Moraru, Silaghi, Șfaiț, Suciu, Thiam, KisAbsenți: –Antrenor Ioan Ovidiu SabăuHermannstadt (4-4-2): Căbuz – Căpușă, V.

Găman, Bejan (cpt.

), Goncalves – Balaure, Murgia, Biceanu, I.

Stoica – R.

Deaconu, NeguțRezerve: I.

Pop, V.

Muțiu – P.

Iancu, I.

Gandila, Oroian, Jipa, Ciubotaru, Luca, Ivanov, Chițu, MarkovicAbsent: Selimovic (accidentat)Antrenor: Marius MăldărășanuStadion: Cluj ArenaArbitru: Horia Mladinovici.

Asistenți: Adrian Ghinguleac, Cosmin Vatamanu (toți din București)Arbitru VAR: Marcel Bîrsan (București).

Asistent VAR: George Roman (Timișoara)Citiți monitorulcj.

ro și pe Google News CITEȘTE ȘI:Copyright 2021 monitorulcj.