VIDEO Prima semifinalistă de la Roland Garros 2024 – Adversara a ridicat în picioare publicul de pe Philippe-Chatrier

Coco Gauff s-a calificat în semifinale la Roland Garros 2024, după un meci în care a fost pusă la grea încercare de Ons Jabeur.

Tunisianca a reușit numeroase execuții spectaculoase, dar americanca s-a impus după aproape două ore de joc, scor 4-6, 6-2, 6-3.

>> Novak Djokovic, probleme la Roland Garros 2024: „Nu știu dacă voi putea să joc următorul meci” – Critici la adresa organizatorilorJabeur (9 WTA) și-a surprins adversara printr-un tenis de tip „șampanie” și a câștigat primul set cu 6-4 (primul pierdut anul acesta de Coco la Paris).

Gauff (3 WTA / campioană la US Open 2023) și-a ridicat nivelul, a fost mai agresivă și a reușit să încline balanța în favoarea sa (6-2, 6-3).

Jabeur a ieșit în continuare în evidență cu execuții prin care a ridicat în picioare publicul de pe Philippe-Chatrier, dar a comis și multe erori neforțate.

Ultima a adus și finalul partidei – un smash ratat din apropierea fileului(Ons salvase două mingi de meci).

„Este o adversară dificilă.

Este foarte iubită în circuit.

Mi-am dat seama că voi (publicul – n.

r.

) v-ați dorit să câștige.

Dar, sincer, când joacă, și eu o încurajez.

Vă mulțumesc că ați creat o atmosferă bună” – Coco Gauff, la interviul de pe teren.

>> Iga Swiatek, în semifinale la Roland Garros 2024 – Set câștigat cu 6-0 în fața campioanei de la Wimbledon De știut:Sursă video: EurosportSo much power you almost fall over 😅#RolandGarros pic.

com/Xr0by2T4acGrand Slamul de la Roland Garros are loc în perioada 26 mai – 9 iunie.

Campionii en-titre de la Paris sunt Iga Swiatek și Novak Djokovic.