România, doar o remiză în amicalul cu Bulgaria

România a remizat cu Bulgaria pe stadionul Steaua, scor 0-0, în penultimul meci de pregătire înainte de Campionatul European din Germania.

Naționala de fotbal a României a remizat la București în duelul contra Bulgariei.

Tricolorii au controlat prima repriză a disputei și a ratat cea mai mare ocazie în minutul 44, la o fază la care Denis Drăguș, lansat excelent de Răzvan Marin, nu a reușit să îl învingă pe portarul bulgar.

În a doua repriză, România putea deschide scorul prin Dennis Man, însă fotbalistul celor de la Parma a irosit o lovitură de la 11 metri.

Bulgarii au trecut și ei pe lângă gol în minutul 53, la o fază la care șutul lui Kolev a fost respins de Niță.

Până la final, Ianis Hagi a fost și el aproape de a deschide scorul, însă acesta a șutat slab din poziție centrală.

Așadar, România va mai avea un singur examen înainte de a pleca spre Germania, tricolorii urmând să primească vizita selecționatei din Liechtenstein pe data de 7 iunie, într-un meci care va avea loc tot pe stadionul Steaua.

Min 90+1: S-au acordat patru minute de prelungire.

Min 90: Iliev a executat o lovitură liberă din marginea careului, însă mingea este prinsă de Niță.

Min 85: Minchev ajunge într-o poziție bună și șutează la poartă, dar balonul ajunge în brațele lui Niță.

Min 70: Acțiune rapidă a României.

Florinel Coman bagă mingea în centru, aceasta ajunge la Răzvan Marin, mai departe pentru Ianis Hagi, care trage pe jos, la firul ierbii, în brațele portarului bulgar.

Min 53: Ocazie mare pentru bulgari.

Kolev a șutat din întoarcere, dar Niță a reușit să respingă.

Min 51: Penalty ratat pentru România.

Dennis Man nu reușește să marcheze de la punctul cu var.

Min 46: Start în repriza a doua.

Pauză.

Min 45: S-a acordat un minut de prelungire.

Min 44: Cea mai mare ocazie a partidei.

Răzvan Marin îl lansează excelent pe Denis Drăguș, însă acesta trimite puțin pe lângă poartă.

Min 30: Nicolae Stanciu încearcă poarta, dar trimite mult peste.

Min 27: Marius Marin încasează cartonașul galben.

Min 15: Fără gol după primul sfert de oră.

Min 3: Ocazie pentru tricolori.

Răzvan Marin șutează la colțul scurt, dar portarul bulgar respinge.

Min 1: A început partida de pe stadionul Steaua.

Bîrligea.

Selecționer: Edi Iordănescu (45 de ani)BULGARIA (4-3-3): Dyulgerov – Turitsov, Atanasov, A.

Petkov, H.

Petrov – M.

Petkov, Krastev, Kostadinov – Despodov, Kolev, Panayotov.

Rezerve: Mitov, Vutsov – Tombak, Lyaskov, Lyaskov, Kirilov, G.

Minchev, Rusev, S.

Petrov, M.

Minchev, I.

Iliev, Yusein, Popov.

Selecționer: Ilian Iliev (55 de ani)Arbitru: Atilla Karaoğlan / Asistenți: Ceyhun Sesigüzel și Cevdet Kömürcüoğlu (toți din Turcia) / Rezervă: Marin Barbu (Făgăraș) / Partida nu va beneficia de tehnologia VARStadion: Ghencea (capacitate: 31.

254 de locuri)*Partidele vor fi LiveBLOG pe HotNews.

ro.

Grupa A: Germania, Ungaria, Scoția, ElvețiaGrupa B: Spania, Albania, Croația, ItaliaGrupa C: Anglia, Danemarca, Slovenia, SerbiaGrupa D: Franța, Austria, Olanda, PoloniaGrupa E: Belgia, România, Slovacia, UcrainaGrupa F: Portugalia, Turcia, Cehia, Georgia.