VIDEO Jucătorul momentului, în sferturi la Roland Garros 2024 – Aproape de locul 1 ATP

Jannik Sinner, unul dintre marii favoriți la câștigarea Roland Garros 2024, a obținut calificarea în sferturi.

Italianul l-a învins pe Corentin Moutet și este foarte aproape de a urca în premieră pe prima poziție a clasamentului ATP.

Antrenat de Darren Cahill, Jannik a avut câștig de cauză după un meci care a durat două ore și 44 de minute, scor 2-6, 6-3, 6-2, 6-1.

Moutet (locul 79 ATP) a fost foarte aproape de a-i administra un „bagel” (6-0) lui Sinner, dar a ratat două mingi de set consecutive la scorul de 5-0, 40-15.

Francezul s-a impus până la urmă la a patra încercare.

Corentin a început cu break și setul secund, dar scorul de pe tabelă l-a trezit pe italian și Jannik a mai cedat doar alte cinci game-uri până la finalul partidei de pe arena Philippe-Chatrier.

De știut:Alex De Minaur (11) – Daniil Medvedev (5)Novak Djokovic (1) – Francisco Cerundolo (23)Taylor Fritz (12) – Casper Ruud (7)Alexander Zverev (4) – Holger Rune (13).

Se cunosc deja din sferturi:Stefanos Tsitsipas (9) – Carlos Alcaraz (3)Grigor Dimitrov (10) – Jannik Sinner (2).

Grand Slamul de la Roland Garros are loc în perioada 26 mai – 9 iunie.

Campionii en-titre de la Paris sunt Iga Swiatek și Novak Djokovic.