Novak Djokovic, calificare fantastică în sferturile Roland Garros – Revenire impresionantă a liderului ATP

Novak Djokovic s-a calificat luni în sferturile turneului Roland Garros, după ce l-a învins în cinci seturi pe argentinianul Francisco Cerundolo, scor 6-1, 5-7, 3-6, 7-5, 6-3.

Ajuns la vârsta de 37 de ani, Novak Djokovic continuă să impresioneze pe cele mai înalte scene ale tenisului.

Liderul mondial a obținut calificarea în sferturile turneului Roland Garros, după o bătălie de patru ore și 37 de minute cu Francisco Cerundolo, ocupant al locului 27 ATP.

The marathon man does it again 🙌#RolandGarros pic.

com/XPrtehuI3CDupă un prim set câștigat lejer cu scorul de 6-1, Nole a cedat două seturi, acuzând în acest timp și ceva probleme la genunchi.

În setul al patrulea, Cerundolo a condus cu scorul de 4-2 și părea să se îndrepte către o victorie uriașă, dar Nole a revenit senzațional și a reușit să închidă setul cu scorul de 7-5.

La 2-1 în setul decisiv, Djokovic a alunecat și a căzut, iar sârbul a avut un mesaj sarcastic pentru arbitra de scaun: „Nu e deloc alunecos, nu e periculos, știți mai bine decât noi (jucătorii – n.

r.

).

” În cele din urmă, sârbul a reușit să închidă setul cu 6-3 și să obțină o calificare în sferturi, unde va întâlni câștigătorul duelului dintre Taylor Fritz (12) și Casper Ruud (7).

Djokovic a ajuns astfel la 370 de victorii la turneele de Grand Slam.

Novak leaves another 𝒽𝒾𝓈𝓉𝑜𝓇𝒾𝒸𝒶𝓁 mark ✍️Djokovic clinches a record-breaking 370 Grand Slam match wins.

#RolandGarros pic.

com/LGipnLYGSnNovak Djokovic (1) – Francisco Cerundolo (23) 6-1, 5-7, 3-6, 7-5, 6-3Taylor Fritz (12) – Casper Ruud (7)Alexander Zverev (4) – Holger Rune (13)Alex De Minaur (11) – Daniil Medvedev (5) 4-6, 6-2, 6-1, 6-3Matteo Arnaldi – Stefanos Tsitsipas (9) 6-3, (4)6-7, 2-6, 2-6Felix Auger-Aliassime (21) – Carlos Alcaraz (3) 3-6, 3-6, 1-6Hubert Hurkacz (8) – Grigor Dimitrov (10) (6)6-7, 4-6, (3)6-7Corentin Moutet – Jannik Sinner (2) 6-2, 3-6, 2-6, 1-6Grand Slamul de la Roland Garros are loc în perioada 26 mai – 9 iunie.

Campionii en-titre de la Paris sunt Iga Swiatek și Novak Djokovic.