Roland Garros 2024: Gabriela Ruse, în turul doi la dublu – Victorie obținută în doar 49 de minute

Perechea formată din Gabriela Ruse și Marta Kostyuk s-a calificat în turul doi al probei de dublu din cadrul turneului de la Roland Garros.

Semifinaliste anul trecut la Australian Open, Ruse și Kostyuk au avut nevoie de doar 49 de minute pentru a se impune în fața franțuzoaicelor Clara Burel și Chloe Paquet, scor 6-0, 6-1.

Perechea româno-ucraineană a reușit 27 de lovituri câștigătoare (doar 3 în dreptul adversarelor) și a comis doar 8 erori neforțate.

Gabriela și Marta vor juca în turul următor cu echipa învingătoare din meciul Maria Lourdes Carle / Diane Parry (Argentina / Franța) – Marie Bouzkova / Sara Sorribes Tormo (Cehia / Spania, favorite 7).

Gabriela Ruse și Marta Kostyuk și-au asigurat un premiu în valoare de 27.