Irina Begu, eliminată în turul trei la Roland Garros 2024

La fel ca anul trecut, Irina Begu s-a oprit în turul trei la Roland Garros, sportiva noastră fiind învinsă de Varvara Gracheva (ocupantă a locului 88 în clasamentul mondial).

>> Roland Garros 2024: Gabriela Ruse, în turul doi la dublu – Victorie obținută în doar 49 de minuteClasată pe 127 în ierarhia WTA, Irina a cedat după o oră și 34 de minute de joc în fața sportivei care a ales să reprezinte Franța, scor 7-5, 6-3.

Pe arena Suzanne-Lenglen, Begu a salvat trei mingi consecutive de set în manșa inaugurală, la scorul de 5-4 pentru adversară, dar a cedat până la urmă în „prelungiri”.

Gracheva, jucătoare născută la Moscova, a condus cu 4-0 în setul secund.

Românca a fost aproape de a reveni, s-a impus o dată pe serviciul adversarei, dar a ratat două mingi de rebreak în al șaptelea game.

Duelul a fost unul echilibrat, ambele jucătoare reușind câte 17 lovituri câștigătoare.

Irina a avut probleme la punctele jucate cu al doilea serviciu (a câștigat doar două din zece) și a comis mai multe erori neforțate decât adversara (30-25).

La Française Varvara Gracheva continue son chemin à Roland-Garros après avoir battu la Roumaine Irina-Camelia Begu (7-5, 6-3) samedi.

Elle accède pour la première fois de sa carrière aux huitièmes de finale du Grand Chelem parisien.