Bianca Andreescu, eliminată în turul trei la Roland Garros 2024 de una dintre favorite – Set pierdut cu 6-0

Bianca Andreescu a fost eliminată în turul trei la Roland Garros, după ce a fost învinsă în trei seturi de Jasmine Paolini, scor 1-6, 6-3, 0-6.

>> Ana Bogdan, eliminată în turul trei la Roland Garros 2024>> Jucătoarea de doar 17 ani, în optimi la Roland Garros 2024 – Meci cu doar trei gameuri pierdute Bianca Andreescu s-a oprit în turul trei la Roland Garros.

Jucătoarea clasată pe locul 228 în ierarhia WTA a pierdut disputa cu Jasmine Paolini (cap de serie numărul 12 și ocupanta locului 15 WTA), într-un meci încheiat de italiancă într-o oră și 36 de minute.

Paolini powers her way to the second week 👏#RolandGarros pic.

com/XhmXxJt7ZDAșadar, Andreescu egalează performanța din 2023 pe zgura pariziană, când a fost de asemenea eliminată în turul trei.

În optimi, Jasmine Paolini o va întâlni pe Elina Avanesyan (70 WTA), cea care a produs una dintre surprizele turneului eliminând-o pe Qinwen Zheng.

Grand Slamul de la Roland Garros are loc în perioada 26 mai – 9 iunie.

Campionii en-titre de la Paris sunt Iga Swiatek și Novak Djokovic.