VIDEO Fault brutal la un meci din Copa Libertadores – Fanii cer suspendare pe viață

Alan Benitez, fundașul echipei Cerro Porteno (Paraguay), a fost eliminat în finalul partidei disputate împotriva celor de la Colo Colo (Chile), scor 1-1, în Grupa A din Copa Libertadores.

>> VIDEO Ligue 1: Ladislau Boloni, eșec în manșa tur a barajuluiDe la margine au fost dictate șapte minute suplimentare, dar faultul comis de Benitez asupra lui Maximiliano Joel Falcon Picart a avut loc în minutul 90+10.

Fundașul paraguayan și-a călcat adversarul din spate, chiar sub privirile arbitrului, și a primit direct cartonaș roșu.

Reacțiile nu au întârziat să apară pe rețelele de socializare, internauții cerând ca Benitez să nu mai fie lăsat să joace fotbal: „A vrut să-i rupă piciorul”, „Suspendare pe viață”, „Ar trebui arestat!”.

pic.

twitter.

com/8hVPpA9OWsGolurile meciului disputat pe Estadio General Pablo Rojas din Asuncion au fost marcate de Carlos Palacios (Colo Colo, ’23, penalty) și Federico Carrizo (Cerro Porteno, ’35).