Conference League: Olympiacos vs Fiorentina – Italienii, la a doua finală consecutivă

Olympiacos – Fiorentina, meci contând pentru finala Conference League, este programat, miercuri, 29 mai, de la ora 22:00, pe Stadio Agia Sophia din Atena, şi va fi transmis în direct de Pro Arena.

Olympiakos, care joacă practic acasă (partida se dispută pe arena celor de la AEK Atena) şi Fiorentina, care a pierdut finala în sezonul precedent al competiţiei, se întâlnesc în ultimul act al celei de-a treia ediţii din Conference League.

Olympiakos a început aventura europeană în Europa League, competiţie în care a trecut în al treilea tur preliminar de Genk, 1-0 (a) şi 1-1 (d), şi în play-off de Cukaricki, 3-1 (a) şi 3-0 (d), după care a terminat pe locul 3 în Grupa A, 2-3 (a) şi 0-5 (d) cu Freiburg, 2-2 (d) şi 5-2 (a) cu Backa Topola, 2-1 (a) şi 0-1 (d) cu West Ham United.

Echipa antrenată din 12 februarie 2024 de Jose Luis Mendilibar a continuat parcursul continental în Conference League, 1-0 (a) şi 1-0 (d) cu Ferencvaros în 16-imi de finală, 1-4 (a) şi 6-1 (d) cu Maccabi Tel Aviv în optimi de finală, 3-2 (a) şi 0-1 după 90 şi, respectiv, 120 de minute, 3-2 după penalty-uri (d) cu Fenerbahce în sferturi de finală, 4-2 (d) şi 2-0 (a) cu Aston Villa în semifinale.

În Ellada Super League, Olympiakos a terminat pe locul 3, cu 74 de puncte, la şase distanţă de campioana PAOK Salonic, iar în ultimul meci a remizat pe terenul lui Panathinaikos, scor 2-2.

Olympiakos are în palmares Cupa Balcanică, trofeu cucerit în 1963, iar cea mai mare perfomanţă în Conference League este accesul în finala actualei ediţii a competiţiei.

Fiorentina s-a calificat în finala din Conference League după ce a trecut în play-off de Rapid Viena, 0-1 (d) şi 2-0 (a), apoi a terminat pe locul 1 în Grupa F, 2-2 (d) şi 2-1 (a) cu Genk, 2-2 (a) şi 1-1 (d) cu Ferencvaros, 6-0 (a) şi 1-0 (d) cu Cukaricki, în optimile de finală a eliminat-o pe Maccabi Haifa, 4-3 (d) şi 1-1 (a), în sferturile de finală a trecut de Viktoria Plzen, 0-0 (d) şi 2-0 (a), iar în semifinale de Club Brugge, 3-2 (a) şi 1-1 (d).

În Serie A, echipa antrenată de Vincenzo Italiano va termina pe locul 8 (mai are o restanţă de disputat, dar nu poate nici urca, nici să coboare de pe această poziţie), iar în ultimul meci s-a impus pe terenul lui Cagliari, scor 3-2.

Fiorentina a câştigat Cupa Cupelor în 1961, după 2-0 (d) şi 2-1 (a) cu Glasgow Rangers în finală, iar cea mai mare perfomanţă în Conference League este accesul în a doua finală, după cea din ediţia precedentă, pierdută cu 1-2 în faţa lui West Ham United.

Cele două echipe nu s-au mai întâlnit niciodată până acum, astfel că primul meci direct dintre Olympiacos şi Fiorentina are loc în finala ediţiei 2023-2024 din Conference League.

Superbet oferă cota 1,40 pentru pronosticul Total Goluri Peste 1,5: cel puţin două goluri, în timpul regulamentar de 90 de minute, în meciul Olympiakos – Fiorentina.