Cristiano Ronaldo, două noi recorduri la vârsta de 39 de ani

Al-Nassr a făcut spectacol în ultima etapă a primei ligi din Arabia Saudită și s-a impus cu scorul de 4-2 în duelul cu Al-Ittihad.

Cristiano Ronaldo a jucat din primul minut al confruntării dintre Al-Nassr și Al-Ittihad, iar fotbalistul portughez a avut o nouă prestație de top.

Jucătorul de 39 de ani a deschis scorul pentru Al-Nassr în prelungirile primei reprize (min 45+3) și tot el a majorat avantajul echipei sale în minutul 69, la câteva minute după ce oaspeții au rămas în inferioritate numerică, ca urmare a eliminării lui Al Menhali.

Ronaldo a fost înlocuit în minutul 74, iar Ghareeb a marcat din lovitură de la 11 metri în minutul 79.

Al Shamrani a redus din diferență în minutul 88, iar Fabinho a punctat și el în al doilea minut de prelungire.

Scorul final a fost stabilit de Al Nemer, care a înscris pentru 4-2 în minutul 90+5.

În urma acestui meci, Cristiano Ronaldo a stabilit un nou record de goluri reușit de un jucător în Saudi Pro League, lusitanul ajungând la 35 de goluri și surclasând performanța lui Hamdallah din sezonul 2018/19, când acesta marcase 34 de goluri.

🚨🇸🇦 Cristiano Ronaldo breaks the Saudi League record for goals in one single season, making it 35 goals after tonight’s brace.

35 goals, 11 assists in 31 games.

Previous record was 34 goals in 2018/2019 by Hamdallah.

pic.

com/BupMV336FxMai mult decât atât, Cristiano Ronaldo a devenit primul jucător din istorie care câștigă titlul de golgheter în patru campionate diferite.

🚨🇵🇹 Cristiano Ronaldo also becomes the first player ever to be topscorer in four different leagues.

👟✨ La Liga (x3)👟✨ Serie A👟✨ Premier League👟✨ Saudi Pro League pic.