Jannik Sinner, calificare în turul doi la Roland Garros

Jannik Sinner a obținut calificarea în turul doi la Roland Garros, după ce l-a învins în trei seturi pe Christopher Eubanks, scor 6-3, 6-3, 6-4.

Câștigător a 14 trofee, Nadal nu a mai încăput nici pe afiș Fără meci jucat de aproape o lună, Jannik Sinner și-a respectat statutul de favorit în primul duel de la Roland Garros.

Sfertfinalist în 2020 pe zgura de la Paris, Sinner a avut nevoie de două ore și 12 minute pentru a trece de Christopher Eubanks, jucător clasat pe locul 46 ATP.

Second-Round Sinner 🙌 @janniksin defeats Eubanks to remain undefeated in Grand Slam matches this season!#rolandgarros pic.

twitter.

com/rUrRfowXOtA fost a doua întâlnire dintre cei doi, prima fiind câștigată tot de italian, la US Open 2022.

În turul doi, Sinner îl va întâlni pe Richard Gasquet (124 ATP).

Francezul, beneficiar al unui wildcard, a trecut în primul tur de Borna Coric (73 ATP), scor 7-6(5), 7-6(2), 6-4.

Grand Slamul de la Roland Garros are loc în perioada 26 mai – 9 iunie.

Campionii en-titre de la Paris sunt Iga Swiatek și Novak Djokovic.

>> Stan Wawrinka, victorios în duelul vintage cu Andy Murray – Magia reverului cu o mână >> Boris Becker cere dreptate pentru Simona Halep: „A fost penalizată de două ori, nu poate fi tratată așa”