VIDEO Universitatea Craiova merge în UEFA Conference League – Victorie la penalty-uri cu U Cluj

Universitatea Craiova a obținut calificarea în preliminariile UEFA Conference League, după ce a învins-o în finala barajului pe Universitatea Cluj la loviturile de departajare, 1-1 (5-4 d.

l.

d.

).

*Click pe numele marcatorilor pentru a vedea golurile*Universitatea Craiova va fi a patra echipă care va reprezenta România în cupele europene în sezonul următor, după ce oltenii au câștigat finala barajului de Conference League cu Universitatea Cluj.

În timpul regulamentar, cele două formații s-au întrecut în ratări, cea mai mare ocazie aparținându-i lui Koljic, care a lovit bara la scurt timp după ce a intrat pe teren.

Laurențiu Popescu a avut câteva intervenții excepționale pentru olteni.

Cea mai mare ocazie a Universității Cluj i-a aparținut lui Valentin Gheorghe, care a trimis mingea peste poartă în minutul 87.

În prelungiri, Houri a marcat din lovitură de la 11 metri, dar oaspeții au egalat în al zelecea minut de prelungire prin Nistor, care a fructificat și el un penalty.

S-a ajuns la loviturile de departajare, acolo unde Nistor și Filip Ilie au ratat de la punctul cu var.

Aici poți vedea rezumatul partidei dintre Universitatea Craiova și U ClujPopescu apără și Craiova merge în Conference League.

5-4: Zajkov execută excelent și înscrie.

Popescu apără penalty-ul lui Nistor.

4-4: Houri marchează din penalty pentru a doua oară.

3-4: Thalisson execută perfect.

3-3: Crețu punctează.

2-3: Chipciu trimite mingea imparabil.

2-2: Anzor marchează.

1-2: Mitrea înscrie de la 11 metri.

Gertmonas apără penalty-ul executat de Raul Silva.

1-1: Ovidiu Bic egalează.

1-0: Elvir Koljic marchează de la punctul cu var.

Pauză.

Min 120+10: GOOOOOOOOOL! Dan Nistor marchează și el, tot din penalty.

Min 120: GOOOOOL CRAIOVA!!! Houri transformă o lovitură de la 11 metri.

Min 106: A început a doua repriză.

Pauză.

Min 104: Chipciu șutează la poartă de la aproximativ 25 de metri, mingea este reținută în doi timpi de Laurențiu Popescu.

Min 91: A început prima repriză de prelungiri.

Pauză.

Se vor juca prelungiri.

Min 87: Șansă uriașă pentru U Cluj.

Valentin Gheorghe scapă singur spre poartă, dar încearcă să îl lobeze pe Popescu și trimite peste.

Min 67: Ovidiu Bic trage la poartă, mingea este scoasă de Popescu.

Min 60: Mare ocazie de gol pentru U Cluj.

Dorinel Oancea trage din unghi, mingea este scoasă de Popescu.

Balonul ricoșează la un coechipier care trage în blocaj.

Min 58: Bară Craiova.

Koljic este foarte aproape să marcheze în urma unei lovituri de colț.

Mingea lovește bara.

Min 46: A început repriza a doua.

Pauză.

Min 43: Ocazie U Cluj.

Alex Chipciu șutează de la distanță, dar șutul său trece puțin pe lângă bara din dreapta a lui Laurențiu Popescu.

Min 34: Ocazie Craiova.

Andrei Ivan încearcă un șut de la distanță, dar balonul trece pe lângă poartă.

Min 26: Șansă de gol pentru ardeleni.

Anselmo trimite cu capul spre poartă, dar mingea e respinsă de Popescu.