Surpriză mare la ATP Geneva – Novak Djokovic, eliminat în semifinale

Novak Djokovic a fost eliminat în semifinalele turneului ATP de la Geneva, după ce a fost învins în trei seturi de Tomas Machac, scor 4-6, 6-0, 1-6.

Novak Djokovic s-a oprit în penultimul act al turneului ATP de la Geneva.

Liderul mondial a fost învins în trei seturi de cehul Tomas Machac (44 ATP), la capătul unui meci ce a durat două ore și 8 minute.

Machac’s Milestone Moment 🤩Tomas Machac defeats World No.

1 Novak Djokovic 6-4 0-6 6-1 for his FIRST Tour final! 👏#ATPGVA pic.

com/FX1v5iGXjoNole a condus cu 4-1 în primul set, însă Machac a revenit incredibil și a câștigat 5 gameuri consecutive, reușind să închidă setul cu 6-4.

În actul secund, Djokovic și-a amintit că este totuși lider mondial și i-a administrat un 6-0 adversarului său.

Din păcate pentru acesta, setul al treilea a fost unul foarte modest.

Djokovic a luat un singur game din decisiv și a pierdut șansa de a juca finala la Geneva.

Pentru Tomas Machac, urmează meci împotriva câștigătorului duelului dintre Flavio Cobolli (56 ATP) și Casper Ruud (7 ATP).

Gonet Geneva Open se desfășoară în perioada 19-25 mai pe zgură, face parte din categoria „ATP 250” și oferă premii totale în valoare de 579.

320 de euro.

Campionul en-titre este chilianul Nicolas Jarry.

>> Roland Garros 2024: Adversarele jucătoarelor din România în primul tur de la Paris>> VIDEO Lacrimi la despărțirea de Roland Garros a unui fost semifinalist de la Paris