Echipa internaționalului George Pușcaș s-a salvat de la retrogradarea în Serie C

Bari a câștigat joi returul barajului pentru supraviețuire în Serie B, scor 3-0 pe terenul celor de la Ternana și a evitat retrogradarea în al treilea eșalon fotbalistic din Italia.

George Pușcaș a intrat abia pe final.

După 1-1 în manșa tur, Bari s-a impus în deplasarea de la Ternana cu un categoric 3-0 și va mai juca cel puțin un an în Serie B.

Di Cesare a deschis scorul în prelungirile primei reprize, iar Ricci în minutul 52 și Sibilli în minutul 65 au spulberat emioțiile oaspeților, care au încheiat meciul în inferioritate numerică, după eliminarea lui Bellomo.

Pe banca de rezerve la începutul partidei, George Pușcaș a fost trimis pe teren de antrenorul Federico Giampaolo abia în minutul 87.

Nu a fost un sezon reușit nici pentru Bari, care s-a clasat pe locul 17, dar nici pentru atacantul român, care a reușit doar patru goluri în 17 apariții.

Împrumutat în Serie B de la Genoa, internaționalul român va reveni la echipa de care aparține după turneul final al Euro 2024.

Il Bari risorge nella notte più difficile: 3-0 alla Ternana e salvezza.