VIDEO Câștigătorul turneului ATP Roma – Primul trofeu din acest an

Alexander Zverev a câștigat duminică primul său trofeu din acest an, după ce l-a învins în finala turneului „ATP 1000” de la Roma pe chilianul Nicolas Jarry (24 ATP), scor 6-4, 7-5.

>> Cel mai bun jucător din ATP în 2024 a revenit la antrenamente cu o săptămână înainte de startul Roland GarrosCap de serie numărul trei, jucătorul german a avut nevoie de o oră și 43 de minute pentru cucerirea trofeului la ATP Roma.

Echilibrul din primul set s-a rupt în final, când Zverev a reușit primul break.

Setul al doilea s-a disputat tot pe contre, Nicolas Jarry a salvat două mingi de meci la scorul de 5-4 pentru german, însă nu a fost suficient.

La 6-5, finalistul de la US Open 2020 a mai ratat o minge care putea încheia meciul, dar în final a reușit breakul care i-a adus victoria.

A fost primul trofeu din acest an cucerit de Alexander Zverev și cel cu numărul 22 din întreaga carieră.

The moment @AlexZverev became the champion in Rome for the SECOND time 🙌@InteBNLdItalia | #IBI24 pic.

com/M6mxVN6U81Jannik what are you doing here?!@AlexZverev channeling his inner @janniksin 😂@InteBNLdItalia | #IBI24 pic.

com/WrNk93mnlQ🏆 Reunited 🏆@AlexZverev | @InteBNLdItalia | #IBI24 pic.

com/rqEiqq8ONxATP Roma a avut loc în perioada 8-19 mai pe zgura din complexul de la Foro Italico.

Face parte din categoria „ATP 1000” și a oferit premii totale în valoare de 7.

877.

020 €.

Campionul en-titre era Daniil Medvedev.

2024 Roma: 6-4, 7-5 pentru Zverev2023 Beijing: 6-1, 6(5)-7, 6-3 pentru Zverev 2023 Halle: 7-5, 6-3 pentru Zverev 2023 Geneva: 7-6(3), 6-3 pentru Jarry 2019 Hamburg: 6-4, 6-2 pentru Zverev 2019 Geneva: 6-3, 3-6, 7-6(8) pentru Zverev 2019 Barcelona: 3-6, 7-5, 7-6(5) pentru Jarry