ITF Madrid: Anca Todoni s-a oprit în sferturi, deși a câștigat un set cu 6-1

Anca Todoni a fost eliminată în optimi la turneul ITF W100 de la Madrid, sportiva noastră fiind învinsă de nipona Moyuka Uchijima, a șaptea favorită a competiției din capitala Spaniei.

>> Turneul care revine în circuitul WTA după o pauză de 52 de aniRomânca de 19 ani a cedat după o oră și 42 de minute în fața jucătoarei din Japonia, scor 6-2, 1-6, 6-2.

Uchijima (110 WTA) trece printr-o formă excelentă: a câștigat 20 dintre ultimele 21 de meciuri disputate și s-a impus la turneele ITF de la Zaragoza (W100), Gifu (W100) și Trnava (W75).

Moyuka va juca în semifinale împotriva învingătoarei dintre Oksana Selekhmeteva (518 WTA) și Victoria Jimenez Kasintseva (310 WTA).

Parcursul de la Madrid o ajută pe Anca să urce până pe locul 182 în ierarhia WTA Live, un salt de 15 poziții (va fi cea mai bună clasare a carierei).

Ediția din 2023 a turneului ITF de la Madrid a fost câștigată de Olga Danilovic.

Competiția este dotată cu premii totale de 100.