Gabriela Ruse, în sferturi la Trofeul Clarins – A învins un nume important din WTA, scor 6-1, 6-0

Gabriela Ruse își continuă parcursul excelent la Trofeul Clarins (WTA 125), sportiva noastră învingând-o categoric pe Kristina Mladenovic, jucătoare cu 9 titluri de Grand Slam în probele de dublu și dublu mixt, joi, în optimi.

>> Simona Halep, interviu despre scandalul de dopaj care i-a schimbat viața – Care este al treilea titlu major din cariera fostei lidere WTA Venită din calificări, Ruse (148 WTA) a cedat un singur game în partida de la Paris.

A fost 6-1, 6-0, după doar 64 de minute de joc.

Gabriela a servit foarte bine (a reușit și trei ași) și a profitat de cele cinci duble greșeli comise de adversară.

Aceasta a fost a treia întâlnire dintre Ruse și Mladenovic, iar românca s-a impus de fiecare dată.

Ruse va juca în turul următor cu învingătoarea din meciul dintre australianca Olivia Gadecki (168 WTA) și franțuzoaica Alize Cornet (99 WTA).

Prin calificarea în sferturi, Gabriela Ruse și-a asigurat un premiu în valoare de 3.

478 de euro și 27 de puncte în clasamentul WTA de simplu.

Reamintim că România a fost reprezentată pe tabloul principal al turneului de la Paris și de Simona Halep (abandon în setul secund al meciului cu McCartney Kessler) și Ana Bogdan (s-a retras la 0-4 în meciul cu Varvara Gracheva).

>> Anca Todoni, în sferturi la turneul ITF de la Madrid – Salt important în clasamentul WTAKristina (fostă lideră mondială la dublu) are în palmares șase titluri majore la dublu feminin (Australian Open 2018, 2020 și Roland Garros 2016, 2019, 2020 și 22) și trei la dublu mixt (Australian Open 2014, 2022 și Wimbledon 2013).

Mai are în palmares două titluri la Turneul Campioanelor (dublu feminin – 2018 și 2019), dar și Hopman Cup 2017 și Fed Cup 2019, cu echipele Franței.

Cel mai sus în clasamentul de simplu a fost pe locul 10, iar cele mai importante rezultate la turneele de Grand Slam le-a obținut la US Open 2015 și Roland Garros 2017 (s-a oprit de fiecare dată în sferturi).

Trofeul Clarins are loc în perioada 13-19 mai, face parte din categoria WTA 125, se joacă pe zgură (complexul Lagardère din Bois de Boulogne) și oferă premii totale în valoare de 115.