WTA Roma: Adversara liderei mondiale în semifinalele competiției

Coco Gauff s-a calificat marți în semifinalele turneului „WTA 1000” de la Roma, după ce a învins-o în sferturi pe chinezoaica Qinwen Zheng (7 WTA), scor 7-6(4), 6-1.

>> Simona Halep nu a primit wild card pentru Roland Garros – Anunțul organizatorilorDupă ce a trecut în turul al treilea de Jaqueline Cristian, deși românca își adjudecase un set cu 6-0, Coco Gauff o eliminase și pe Paula Badosa în optimi.

Primul set al duelului cu Qinwen Zheng a fost unul extrem de echilibrat și s-a decis la tiebreak, scor 7-4 în favoarea americancei.

Favorită numărul trei la Foro Italico, Gauff a controlat al doilea set, a reușit trei breakuri și a cedat un singur game adversarei.

Meciul a durat o oră și 50 de minute.

În semifinale, Coco Gauff o va întâlni pe lidera mondială Iga Swiatek.

If you can dodge a tennis ball, you’re into the semifinals 😂@CocoGauff slides her way into the semifinals after defeating Zheng 7-6(4), 6-1.

She will face Swiatek for a spot in the final.

#IBI24 pic.

com/yEdB4gZHOz>> Iga Swiatek, calificare în semifinale la WTA Roma după o nouă victorie categoricăWTA Roma are loc în perioada 7-19 mai pe zgura din complexul de la Foro Italico.

Are premii totale în valoare de $5.

509.

771 și face parte din categoria „WTA 1000”.

Campioana en-titre este kazaha Elena Rybakina.

2023 – Elena Rybakina2022 – Iga Swiatek2021 – Iga Swiatek2020 – Simona Halep2019 – Karolina Pliskova2018 – Elina Svitolina (finală cu Simona Halep)2017 – Elina Svitolina (finală cu Simona Halep)2016 – Serena Williams2015 – Maria Sharapova etc.