Irina Begu, învinsă categoric în optimi la WTA Roma – Set pierdut cu 6-0

Irina Begu s-a oprit în optimile de finală ale turneului „WTA 1000” de la Roma, învinsă de americanca Danielle Collins (15 WTA) în doar două seturi, scor 6-0, 6-3.

>> WTA Roma: Sorana Cîrstea, eliminată în optimi fără drept de apel de o finalistă de Grand SlamCalificată în optimi după ce a învins-o fără drept de apel pe belgiana Elise Mertens (30 WTA), Irina Begu nu a reușit să facă pasul în sferturi.

În duelul cu Danielle Collins, românca nu a contat în primul set, pe care americanca l-a câștigat la zero.

Aflată pe locul 161 în clasamentul mondial, Begu a început ezitant și setul al doilea, Collins a condus cu 3-0, a cedat doar trei gameuri și a încheiat partida după doar o oră și opt minute.

În sferturile de finală, Danielle Collins va întâlni câștigătoarea dintre Maria Sakkari și Victoria Azarenka.

Collins is almost unstoppable, we recently saw her defeat Jaqueline in Madrid and Sorana in Miami.

Irina tried her best to play up to her level but just wasnt able to do much against her.

Though Irina did play better in the 2nd set.

Danielle Collins defeated Irina Begu 6-0, 6-3.

pic.

twitter.

com/cSFdokLiyiAmericanca este la a treia victorie în fața româncelor în acest an, după ce a eliminat-o pe Sorana Cîrstea în optimi la WTA Miami (6-3, 6-2) și pe Jaqueline Cristian în turul al treilea la WTA Madrid (3-6, 6-4, 6-1).

Prin prezența în optimile competiției de la Foro Italico, Irina și-a asigurat un cec în valoare de 52.

480 de euro și 120 de puncte la simplu (se află pe locul 126 în clasamentul WTA Live – salt de 35 de poziții).

>> Simona Halep va debuta marți la Trofeul Clarins – Ora meciului cu McCartney Kessler>> Ana Bogdan s-a retras după doar 27 de minute la Trofeul Clarins>> Iga Swiatek, în sferturi la WTA Roma – Victorie în fața triplei câștigătoare de Grand Slam>> VIDEO Multiplă câștigătoare de Grand Slam, eliminată în optimi la WTA RomaNaomi Osaka – Qinwen Zheng(7) 2-6, 4-6Madison Keys (18) – Sorana Cîrstea (28) 6-2, 6-1Iga Swiatek (1) – Angelique Kerber 7-5, 6-3Coco Gauff (3) – Paula Badosa 5-7, 6-4, 6-1Danielle Collins (13) – Irina Begu 6-0, 6-3Rebecca Sramkova – Jelena Ostapenko (9) 6-4, 4-6, 6(3)-7Maria Sakkari (5) – Victoria Azarenka (24)Elina Svitolina (16) – Aryna Sabalenka (2).

WTA Roma are loc în perioada 7-19 mai pe zgura din complexul de la Foro Italico.

Are premii totale în valoare de $5.

509.

771 și face parte din categoria „WTA 1000”.

Campioana en-titre este kazaha Elena Rybakina.

2023 – Elena Rybakina2022 – Iga Swiatek2021 – Iga Swiatek2020 – Simona Halep2019 – Karolina Pliskova2018 – Elina Svitolina (finală cu Simona Halep)2017 – Elina Svitolina (finală cu Simona Halep)2016 – Serena Williams2015 – Maria Sharapova etc.