Iga Swiatek, în sferturi la WTA Roma – Victorie în fața triplei câștigătoare de Grand Slam

Lidera mondială și-a respectat statutul de favorită în optimile WTA Roma și a învins-o în două seturi pe germana Angelique Kerber (331 WTA), scor 7-5, 6-3.

>> WTA Roma: Sorana Cîrstea, eliminată în optimi fără drept de apel de o finalistă de Grand SlamIga Swiatek și-a asigurat luni calificarea în sferturile de finală la Foro Italico, după doar două seturi.

Triplă campioană de Grand Slam, Angelique Kerber a evoluat bine în primul set, când a reușit să îi pună reale probleme polonezei, care a câștigat cu greu, grație celor două gameuri câștigate în final.

Jucătoarea germană ratase cinci mingi de set.

Kerber a început bine și setul secund, a avut 2-0 însă a cedat inițiativa, iar Iga, cu două serii a câte trei gameuri câștigate la rând, a decis calificarea după o oră și 39 de minute.

În sferturile de finală, Iga Swiatek o va întâlni pe americanca Madison Keys (16 WTA), care a trecut de Sorana Cîrstea, scor 6-2, 6-1.

2021 ✅ 2022 ✅ 2023 ✅ 2024 ✅@iga_swiatek defeats Kerber to reach the Rome quarterfinals for a fourth consecutive season!Next faces Keys in a rematch from last week’s Madrid semi.

pic.

com/1JXyD9Tz1u>> VIDEO Multiplă câștigătoare de Grand Slam, eliminată în optimi la WTA RomaNaomi Osaka – Qinwen Zheng(7) 2-6, 4-6Madison Keys (18) – Sorana Cîrstea (28) 6-2, 6-1Iga Swiatek (1) – Angelique Kerber 7-5, 6-3Coco Gauff (3) – Paula Badosa 5-7, 6-4, 6-1Maria Sakkari (5) – Victoria Azarenka (24)Danielle Collins (13) – Irina BeguRebecca Sramkova – Jelena Ostapenko (9)Elina Svitolina (16) – Aryna Sabalenka (2).

WTA Roma are loc în perioada 7-19 mai pe zgura din complexul de la Foro Italico.

Are premii totale în valoare de $5.

509.

771 și face parte din categoria „WTA 1000”.

Campioana en-titre este kazaha Elena Rybakina.

2023 – Elena Rybakina2022 – Iga Swiatek2021 – Iga Swiatek2020 – Simona Halep2019 – Karolina Pliskova2018 – Elina Svitolina (finală cu Simona Halep)2017 – Elina Svitolina (finală cu Simona Halep)2016 – Serena Williams2015 – Maria Sharapova etc.