VIDEO La Liga: Alaves, remiză cu revelația Girona – Ianis Hagi, contribuție decisivă în minutul 90+9

Deportivo Alaves a smuls in extremis remiza cu Girona, scor 2-2, în etapa cu numărul 35 din campionatul spaniol de fotbal LaLiga.

Intrat pe teren în repriza secundă, Ianis Hagi a reușit să iasă în evidență pe Estadio Mendizorrotza.

Girona, echipă care a avut parte de un sezon excelent și se află pe locul 2 în clasament, a deschis scorul prin Eric Garcia (‘4).

Alaves a egalat prin Jon Guridi (’12), dar oaspeții au mai punctat o dată până la pauză prin Yangel Herrera (’44).

Rezultatul final a fost stabilit de același Guridi (’90+9), după un duel aerian câștigat de Ianis Hagi (introdus pe teren în minutul 63).

Pasa decisivă i-a fost atribuită fotbalistului român.

Site-ul de specialitate Sofascore i-a acordat lui Hagi nota 7,4, a doua cea mai mare din lotul lui Alaves (după Guridi – 8,9).

În urma acestui rezultat, Alaves a acumulat 42 de puncte și se află pe locul 11 în clasament.

De cealaltă parte, Girona rămâne pe locul 2 (75 de puncte), dar poate fi depășită de Barcelona (73 de puncte – duel cu Real Sociedad).

*Golul de 2-2 poate fi văzut la 2:44Alaves vs Girona 2-2Mallorca vs Las Palmas / sâmbătă, 15:00Villarreal vs Sevilla / sâmbătă, 17:15Granada vs Real Madrid / sâmbătă, 19:30Athletic Bilbao vs Osasuna / sâmbătă, 22:00Cadiz vs Getafe / duminică, 15:00Atletico Madrid vs Celta Vigo / duminică, 17:15Valencia vs Rayo Vallecano / duminică, 19:30Betis vs Almeria / duminică, 22:00Barcelona vs Real Sociedad / luni, 22:00.