Rafael Nadal, înfrângere clară în turul doi la ATP Roma – Prezența la Roland Garros, sub semnul întrebării

Rafael Nadal a jucat ultimul său meci la Roma, marele campion iberic fiind învins de Hubert Hurkacz, scor 6-1, 6-3, în turul secund al competiției de categorie „ATP Masters 1000”.

>> VIDEO Faza în care Rafael Nadal l-a uimit pe unul dintre rivalii cariereiDupă un prim tur în care a pierdut un set cu Zizou Bergs (108 ATP), Rafa a rezistat doar o oră și 33 de minute în meciul disputat împotriva uriașului polonez (1.

96m).

Campion de zece ori la Foro Italico (record), Nadal a jucat mult sub nivelul cu care i-a obișnuit pe fanii săi de-a lungul anilor.

Spaniolul a comis mai multe erori neforțate decât adversarul său (11-8), dar publicul de pe Terenul Central a putut admira și câteva lovituri spectaculoase reușite de Rafa.

Ibericul a pierdut patru game-uri de serviciu (câte două în fiecare set) și a ratat șapte mingi de break.

De cealaltă parte, Hurkacz a bifat 9 ași.

Rămâne de văzut dacă Nadal va participa la Roland Garros (20 mai – 9 iunie), turneu pe care l-a câștigat de 14 ori.

Ibericul ar putea merge la Paris pentru a-și lua rămas bun de la fani, dar evoluțiile sale din acest an indică faptul că i-ar fi dificil să reziste în meciurile lungi (la Grand Slamuri se joacă după sistemul „cel mai bun din cinci seturi”).

Rafa Nadal rips a beautiful backhand cross court winner against Hurkacz in Rome.

Break point down, Rafa comes up with a classic.

Seen this shot so many times from him.

But it’ll never be too many.

🇪🇸👑 pic.

com/MrPTFaSrpTDe știut:O postare distribuită de Internazionali BNL d’Italia (@internazionalibnlditalia)ATP Roma are loc în perioada 8-19 mai pe zgura din complexul de la Foro Italico.