Lidera mondială, în optimi la WTA Roma – Revenire spectaculoasă în setul secund

Iga Swiatek a făcut sâmbătă pasul în optimile turneului „WTA 1000” de la Roma, lidera clasamentului mondial învingând-o în două seturi pe kazaha Yulia Putintseva.

>> WTA Roma: Sorana Cîrstea și Jaqueline Cristian, dueluri cu campioane de Grand Slam – Cine transmite meciurile din turul treiCampioană la Foro Italico în 2021 și 2022, Swiatek s-a impus după o oră și 47 de minute în fața sportivei de pe locul 41 WTA, scor 6-3, 6-4.

Iga și-a adjudecat primul set realizând singurul break în cel de-al șaselea game, dar a avut parte de o misiune mult mai dificilă în setul secund.

Putintseva a condus cu 4-1 și a ratat alte patru mingi de break în al șaselea game, iar lidera WTA nu i-a mai oferit nicio șansă până la finalul partidei.

Iga a mai cedat doar trei puncte în următoarele patru game-uri și a obținut calificarea în runda următoare.

Pentru Iga Swiatek urmează un meci cu învingătoarea meciului dintre Angelique Kerber (331 WTA / fostă lideră mondială și triplă campioană de Grand Slam) și Aliaksandra Sasnovich (113 WTA).

Hitting her marks 🎾@iga_swiatek comes back from being down 1-4 in the second set and defeats Putinseva 6-3, 6-4.

#IBI24 pic.

com/wIw7n9nPOvWTA Roma are loc în perioada 7-19 mai pe zgura din complexul de la Foro Italico.

Are premii totale în valoare de $5.

509.

771 și face parte din categoria „WTA 1000”.

Campioana en-titre este kazaha Elena Rybakina.

2023 – Elena Rybakina2022 – Iga Swiatek2021 – Iga Swiatek2020 – Simona Halep2019 – Karolina Pliskova2018 – Elina Svitolina (finală cu Simona Halep)2017 – Elina Svitolina (finală cu Simona Halep)2016 – Serena Williams2015 – Maria Sharapova etc.