Real Madrid, calificare dramatică în finala Champions League – Duel cu Dortmund pentru marele trofeu

Real Madrid a reușit miercuri calificarea în finala UEFA Champions League, după un meci decis pe final în fața celor de la Bayern Munchen, scor 2-1.

Spaniolii vor întâlni Borussia Dortmund în finala de pe Wembley.

>> Borussia Dortmund s-a calificat în finala Champions League – Mbappe și compania, fără gol în semifinaleDupă 2-2 la Munchen, partida de pe Santiago Bernabeu a început sub semnul dominării madrilenilor.

Prima repriză s-a încheiat cu scorul de 0-0, dar contrar cursului jocului, Bayern a deschis scorul în minutul 68 prin Alphonso Davies.

Finalul a fost unul dramatic, rezerva Joselu reușind în doar trei minute (88 și 90+1) să întoarcă soarta partidei în favoarea elevilor lui Carlo Ancelotti.

Finala Champions League, sezonul 2023/2024, se va disputa între Dortmund și Real Madrid în data de 1 iunie, pe Stadionul Wembley din Londra.

Principalele momente ale partidei:Min 90+15: Fluier final.

Real Madrid întoarce scorul și se califică în finala Champions League.

Min 90+1: GOOOL Real Madrid.

Intrat pe teren în urmă cu zece minute, Joselu întoarce soarta patidei cu o reluare din fața porții, la centrarea lui Rudiger.

Min 88: GOOOL Real Madrid.

Manuel Neuer scapă o minge în față la șutul lui Vinicius, iar Joselu trimite în poartă pentru 1-1.

Min 83: Vinicius reia peste poartă din poziție bună, în urma unei centrări trimise de Carvajal.

Min 71: Gol anulat pentru Real.

Nacho reia spre poartă o minge recentrată în urma unui corner, iar devierea fundașilor adverși îl învinge pe Neuer.

Reușita este anulată după consultarea imaginilor VAR, pentru fault în atac.

Min 68: GOOOL Bayern.

Alphonso Davies deschide scorul cu un șut puternic în diagonală din interiorul careului.

Min 66: Ocazie Bayern.

Șutul lui Musiala din interiorul careului este respins de sub bară de Lunin.

Min 59: Același Rodrygo execută o lovitură liberă de la peste 22 de metri, dar Neuer respinge de lângă bară.

Min 55: Ocazie mare Real.

Vinicius reușește o acțiune în partea stângă, centrează pentru Rodrygo, care reia puțin pe lângă poartă.

Min 53: Harry Kane îl pune din nou la încercare pe Lunin, dar portarul Realului este din nou la post.

Min 46: S-a reluat partida.

Min 45+1: Se încheie prima repriză pe Santiago Bernabeu.

Min 45: Un minut de prelungiri pentru prima repriză.

Min 44: Șutul lui Mazraoui de la distanță este reținut de Lunin.

Min 40: Centrarea înșelătoare a lui Vinicius Junior este respinsă în extremis de Manuel Neuer în corner.

Min 28: Șutul lui Harry Kane de la marginea careului este deviat puțin pe lângă poarta spaniolilor.

Min 27: Bayern îl pierde pe Serge Gnabry care se accidentează, iar în locul său intră Alphonso Davies.

Min 25: Real Madrid controlează ostilitățile, în timp ce Bayern nu a trimis încă vreun șut spre poarta lui Lunin.

Min 13: Ocazie mare ratată de Real.

Vinicius Junior a șutat din unghi în bara laterală, mingea a ricoșat la Rodrygo care din poziție ideală a trimis în Neuer.

Min 6: Carvajal trimite o centrare la firul ierbii în fața porții, dar Rodrygo ratează întâlnirea cu mingea.

Min 1: A început partida de pe Santiago Bernabeu.

Tel.

Partida de pe stadionul Santiago Bernabeu îl are la centru pe arbitrul polonez Szymon Marciniak.