Handbal (m): România, speranțe pentru calificarea la CM 2025 – Victorie în prima manșă a barajului

Echipa națională de handbal masculin a României a învins miercuri reprezentativa Cehiei, scor 31-30 (15-11), în manșa tur a barajului pentru calificarea la Campionatul Mondial din 2025.

Meciul disputat la Sala Polivalentă din Baia Mare a început cu dominarea cehilor, care au condus până spre jumătatea primei reprize.

Tricolorii au revenit, au echilibrat duelul, iar la pauză conduceau cu un avans de patru goluri (15-11).

În partea secundă, elevii antrenați de George Buricea au mărit avantajul la șapte goluri pe tabelă, însă finalul de meci a fost unul cu emoții.

Cehia a recuperat diferența în ultimele minute, iar România a atacat fără portar, în speranța obținerii victoriei.

Egalați la 30 cu un gol marcat de portarul advers, tricolorii au înscris pe final pentru un succes la limită, care le păstrază șansele de calificare în meciul de peste patru zile.

Principalii marcatori pentru România au fost Grigoraș (9 goluri), Dedu și Buzle (câte 5 goluri).

Manșa retur va avea loc în data de 12 mai, la Brno (Cehia), de la ora 17:30.