VIDEO FC Barcelona, revenire spectaculoasă în meciul cu Valencia – Lewandowski, eroul catalanilor

FC Barcelona a revenit pe locul al doilea în clasamentul din LaLiga, după ce a învins formația Valencia, scor 4-2, într-un meci disputat în etapa cu numărul 33.

Prima repriză a partidei de pe Stadionul Olimpic Montjuic a fost foarte dificilă pentru catalani: au marcat primii prin Fermin Lopez (’22), dar oaspeții au revenit prin golurile înscrise de Hugo Duro (’27) și Pepelu (’38, penalty).

Totul s-a schimbat chiar înainte de pauză (’45+4): Giorgi Mamardashvili (portarul Valenciei) a fost eliminat, după ce a atins mingea cu mâna în afara careului.

Robert Lewandowski a reușit să aducă cele trei puncte pentru trupa lui Xavi Hernandez marcând cu două lovituri de cap (’49, ’82) și dintr-o lovitură liberă (’90+3).

Grație acestui succes, Barcelona a acumulat 73 de puncte și a trecut peste Girona.

De cealaltă parte, Valencia ocupă locul 8, cu 47 de puncte.