Primii doi favoriți, calificare după set pierdut în sferturile ATP Madrid

Jannik Sinner și Carlos Alcaraz nu au avut o misiune ușoară în optimile de finală ale turneului „ATP 1000” de la Madrid.

Primii doi favoriți au avut nevoie de câte trei seturi pentru calificarea în sferturi.

>> Al patrulea favorit, eliminat în optimi la ATP MadridCampion en-titre la Caja Magica, Carlos Alcaraz l-a învins pe germanul Jan-Lennard Struff (24 ATP) după două tiebreak-uri, scor 6-3, 6(5)-7, 7-6(4).

Al doilea favorit al turneului a câștigat la pas primul set, în timp ce al doilea a fost mult mai echilibrat și a ajuns la tiebreak, unde Struff s-a impus cu 7-5.

Decisivul a adus un nou tiebreak, după patru mingi de meci ratate de spaniol.

Condus cu 3-0, Jan-Lennard Struff a revenit până la 4-3, însă cu patru puncte consecutive, Alcaraz și-a asigurat calificarea în sferturi după aproape trei ore.

În turul următor, Carlos Alcaraz îl va întâlni pe Andrey Rublev (8 ATP).

The Greatest Showman 💫@carlosalcaraz #MMOPEN pic.

com/Eg0kNV7JnHȘi Jannik Sinner a avut nevoie de trei seturi pentru calificarea în fața lui Karen Khachanov (17 ATP), scor 5-7, 6-3, 6-3.

După un prim set echilibrat, jucătorul rus a făcut breakul, reușind să câștige trei gameuri consecutive.

Au urmat două seturi identice, în care principalul favorit al turneului a cedat câte trei gameuri și a încheiat fără emoții partida după două ore și 12 minute.

În sferturile de finală, Jannik Sinner va întâlni câștigătorul dintre canadianul Felix Auger-Aliassime (35 ATP) și norvegianul Casper Ruud (6 ATP).

Forza Jan 🦊@janniksin defeats Khachanov in three tight sets to make the #MMOPEN quarter-finals! pic.

com/s0P3RwwE4PMutua Madrid Open are loc în perioada 25 aprilie – 5 mai și face parte din categoria ATP Masters 1000.