WTA Madrid: Campioană de Grand Slam, eliminată în optimi – Set pierdut cu 6-0

Ons Jabeur a avut parte de un sezon dificil, dar pare că și-a regăsit forma la turneul „WTA 1000” de la Madrid.

Sportiva din Tunisia s-a calificat în sferturi, după ce a învins-o în două seturi pe Jelena Ostapenko, scor 6-0, 6-4.

>> Sorana Cîrstea, obiectiv clar pentru finalul carierei: „Vreau să câștig un Grand Slam”Primul set al confruntării de la Caja Magica a reprezentat un monolog al tunisiencei (9 WTA), care i-a cedat doar nouă puncte adversarei.

Setul secund a început cu câte un break de fiecare parte, Ostapenko (10 WTA) a reușit să echilibreze situația, dar și-a mai pierdut o dată serviciul în al nouălea game și partida s-a încheiat după 68 de minute de joc.

3 – With her R16 victory over Jelena Ostapenko in Madrid, Ons Jabeur has reached her third WTA-1000 QF on clay since 2020.

Only Iga Swiatek (four) has currently made more WTA-1000 QFs on the surface over that span.

Shrewd.

#MMOPEN | @MutuaMadridOpen @WTA @WTA_insider pic.

com/9xkDE2m61pDe știut:Mutua Madrid Open este un turneu din categoria WTA 1000 ce se desfășoară în perioada 22 aprilie – 5 mai.

Se joacă pe zgură, iar campioana en-titre este Aryna Sabalenka.

Turneul este dotat cu premii totale în valoare de €7,877,020.