Premier League: Arsenal, victorie contra rivalei Tottenham

Arsenal continuă cursa către titlu în Premier League, după ce s-a impus cu scorul de 3-2 în fața rivalei Tottenham Hotspur, în cadrul etapei cu numărul 35.

Arsenal visează cu ochii deschiși la titlul de campioană a Angliei, după un nou succes obținut în Premier League.

Gruparea antrenată de Mikel Arteta a făcut un meci bun în deplasare la Tottenham și a ajuns la trei succese consecutive.

„Tunarii” au deschis scorul în minutul 15 al partidei, în urma unei faze la care Hojberg a înscris în proprie poartă.

7 minute mai târziu, Van de Ven a egalat pentru gazde, dar reușita acestuia a fost anulată pentru ofsaid.

Arsenal și-a majorat avantajul prin Bukayo Saka, în minutul 27, englezul bifând golul cu numărul 15 în acest sezon.

Până la pauză a marcat și Kai Havertz (min 38), acesta punctând din pasa lui Declan Rice.

În a doua repriză, Tottenham a redus din diferență prin reușita argentinianului Romero (min 64).

Finalul a fost unul cu emoții pentru oaspeți.

Son a punctat și el pentru Tottenham, în minutul 87, din lovitură de la 11 metri.

Sâmbătă West Ham United – Liverpool 2-2Fulham – Crystal Palace 1-1Manchester United – Burnley 1-1Newcastle United – Sheffield United 5-1Wolverhampton – Luton 2-1Everton – Brentford 1-0 Aston Villa – Chelsea 2-2DuminicăBournemouth – Brighton 3-0Tottenham Hotspur – Arsenal 2-318:30 Nottingham Forest – Manchester City1.