VIDEO SuperLiga: CFR Cluj, victorie uriașă pe terenul Universității Craiova

CFR Cluj a reușit o victorie extrem de importantă în Bănie, scor 1-0 cu Universitatea Craiova, în etapa cu numărul șase din play-off-ul SuperLigii.

Formația ardeleană își menține în continuare șansele la locul secund.

În așteptarea revenirii pe bancă a lui Dan Petrescu, CFR Cluj putea să piardă șansele la poziția secundă a clasamentului în cazul unei înfrângeri în Bănie.

După o primă repriză echilibrată, fără mari șanse de gol, Universitatea Craiova a început mai bine partea secundă și a presat poarta lui Sava, ratând ocazii prin Mogoș și Baiaram.

Ocaziile s-au răzbunat, iar Daniel Birligea a înscris în minutul 71 singurul gol al partidei, după o acțiune a lui Tachtsidis, la doar trei minute de la intrarea pe teren.

Egalarea putea veni în minutul 87, când Pyry Soiri a ratat o dublă ocazie în care Sava a intervenit providențial.

Click pe numele jucătorului pentru a vedea golul.

Farul – Rapid 3-1Sepsi – FCSB 2-2Universitatea Craiova – CFR Cluj 0-11.

FCSB – 46 puncte 2.

Farul – 35 p3.

Universitatea Craiova – 34 p4.

CFR Cluj – 34 p 5.

Rapid – 29 p6.

Sepsi – 28 p.

Principalele evenimente ale partidei:Min 90+5: Fluier final.

Victorie mare în Bănie pentru CFR Cluj.

Min 90: De la margine se arată cel puțin cinci minute de prelungiri.

Min 87: Ocazie uriașă Universitatea.

Centrarea lui Bancu este reluată întâi cu capul și apoi cu piciorul de Soiri, dar Sava respinge de două ori de pe linia porții.

Min 81: Ocazie mare CFR.

O lovitură liberă executată de Ciprian Deac este reluată cu capul de Otele, dar portarul Craiovei se întinde și respinge.

Min 71: GOOOL CFR Cluj.

Intrat de doar trei minute pe teren, Daniel Birligea înscrie printre picioarele lui Popescu, după o minge controlată excelent de Tachtsidis.

Min 64: Michael și Otele ratează două situații importante pentru ardeleni, după centrarea lui Mogoș.

Min 60: Ocazie Universitatea.

Baiaram preia o minge pe linia careului mic și o trimite cu călcâiul spre poartă, dar Sava este la post.

Min 57: Centrarea lui Baiaram este respinsă defectuos de Mogoș, iar mingea trece puțin pe lângă propria poartă.

Min 51: Pasa bună a lui Tachtsidis în găsește în interiorul careului pe Ciprian Deac, al cărui șut din unghi trece pe lângă poarta oltenilor.

Min 46: Istvan Kovacs fluieră startul părții secunde.

Min 45+3: Final de primă repriză.

Min 45: De la margine se arată un singur minut suplimentar.

Min 40: Ocazie Universitatea Craiova.

Sava are și el o intervenție bună, la mingea expediată de Markovic.

Min 30: Ocazie CFR Cluj.

Laurențiu Popescu intervine excelent la un șut trimis de Vasile Mogoș din interiorul careului.

Min 15: Duel echilibrat după primul sfert de oră, cele două formații și-au împărțit posesia.

Min 10: Bancu trimite o minge în adâncime pentru Andrei Ivan, care este blocat de Sava, care ieșise în întâmpinare.

Min 1: Start de meci pe stadionul Ion Oblemenco din Craiova.

Echipele de start:Universitatea Craiova: 21.

Radu, 14.

Serebe Meciul se dispută pe stadionul Ion Oblemenco din Craiova și îl are la centru pe arbitrul Istvan Kovacs.