Atmosferă incendiară pe BTarena! U-BT a câștigat primul meci din semifinala Ligii Naționale de Baschet Masculin.

U-Banca Transilvania a pornit la drum în semifinalele Ligii Naționale.

Adversara clujenilor a fost FC Argeș Pitești.

Trupa lui Mihai Silvășan a ajuns în careul de ași al campionatului după ce a învins-o pe Dinamo București cu 3-0 la general.

Câinii le-au pus probleme doar în primul meci, însă U-BT s-a impus categoric de fiecare dată.

Mai exact, scorurile înregistrate la finalul fiecărui joc au fost 87-68, 81-67, respectiv 97-48.

În schimb, FC Argeș Pitești a înfruntat-o pe Rapid București și a avut câștig de cauză.

Mai exact, gruparea din Trivale a încheiat seria tot prin trei succese.

Primele două partide au avut loc în capitală, acolo unde Piteștiul a câștigat cu 78-76, respectiv 79-73.

Ulterior, pe teren propriu, trupa lui Nebojsa Vidic a repurtat o victorie cu 81-63.

U-Banca Transilvania și FC Argeș Pitești s-au întâlnit în sezonul regulat, iar clujenii au fost de fiecare dată mai puternici.

Cu alte cuvinte, acasă am câștigat cu 88-69, în vreme ce în deplasare U-BT s-a impus cu 78-63.

Semifinalele se vor decide conform sistemului cel mai bun din 5 partide.

Gazdele au pierdut, pentru un scurt moment, conducerea, după coșurile lui Fometescu și Andrieș, însă revenirea pe teren a lui Măciucă de la U-BT a dus la un final bun de sfert al acestora și anume 28-22.

Tot Măciucă a contribuit și la primul coș al actului secund, înscris de Patrick Richard, după care au urmat două reușite ale lui Raijon Kelly și Bryce Jones.

U-BT a terminat mai bine repriza și conducea cu 49 la 45.

După pauză, Măciucă a fost fără milă în fața fostei sale echipe, FC Argeș, și a reușit două triple.

După un coș de la distanță al lui DJ Seeley, a urmat un parțial de 7-0 al argeșenilor, care s-au apropiat din nou la două posesii: 58-52.

La finalul penultimei secvențe, Lăpuște a transformat una din cele patru libere primite, și a dus scorul la 67-55.

Actul decisiv a început cu șapte puncte marcate de Allen și Jones, care le-au dat speranță piteștenilor că pot reveni în meci.

Campioana en-titre a gestionat foarte bine acest moment și, după un coș al lui Măciucă, s-au distanțat la 14 puncte: 76-62.

Bryce Jones s-a remarcat cu două triple și apoi Cățe a dus diferența la 19 puncte, 84-65, cu puțin peste trei minute rămase până la final.

FC Argeș nu a mai avut forța de a reveni și a întoarce scorul, iar U-BT Cluj-Napoca s-a impus cu 91 la 71.