Inter Milano este noua campioană a Italiei – Sărbătoare în meciul contra rivalei AC Milan

Inter Milano a învins luni rivala AC Milan cu scorul de 2-1 și și-a asigurat matematic titlul de campioană în Serie A, cu cinci etape înaintea finalului de sezon.

În ultima partidă a etapei cu numărul 33 din Serie A, Inter Milano a câștigat meciul considerat în deplasare la AC Milan cu scorul de 2-0 și are un avans de 17 puncte față de locul secund, cu cinci etape înaintea finalului de sezon.

Francesco Acerbi a deschis scorul după doar 18 minute, cu o lovitură de cap după cornerul executat de Pavard.

Avantajul nerazzurrilor a fost majorat de Marcus Thuram în minutul 49, cu un șut la colțul scurt de la marginea careului, care l-a surprins pe Maignan.

În minutul 80, Fikayo Tomori a redus din diferență pentru formația lui Stefano Pioli, cu o lovitură de cap în urma unui corner.

Inter Milano a ajuns la 20 de titluri cucerite în Serie A (ultimul în sezonul 2020-2021), unul mai mult decât eterna rivală AC Milan.

Aflat din vara anului 2021 pe banca noii campioane, antrenorul Simone Inzaghi a ajuns la cel de-al șaselea trofeu alături de Inter, după Cupele din 2022 și 2023 și Supercupele din 2021, 2022 și 2023.

Cu fostul atacant pe bancă, Inter a ajuns și în finala Champions League în sezonul precedent, pierdută în fața celor de la Manchester City.

The Nerazzurri are here 🏟️#ForzaInter #MilanInter #DerbyMilano pic.