„U” Cluj pierde încă un meci în fața celor de la Oțelul Galați, în etapa a 5-a din play-out-ul Superligii

Clujenii au făcut un joc bun, chiar dacă nu au reușit să valorifice șansele pe parcursul partidei.

După tatonări reciproce, primul și singurul gol al partidei a fost marcat de echipa gazdă, prin golul trimis în poarta clujenilor de Maciel (min.

40), scor cu care s-a și încheiat prima repriză.

În repriza secundă, „U” Cluj nu a reușit să înscrie, iar gazdele au rămas în avantaj, chiar și în ciuda minutelor de prelungiri.

Maciel a primit al doilea cartonaş galben în min.

87.

Dan Nistor (Universitatea) a părăsit terenul în minutele adiţionale după ce a primit îngrijiri medicale în urma unei intervenţii periculoase a lui Samuel Teles (90+3), în urma căruia s-a ales cu nasul spart.

Echipa lui Dorinel Munteanu a reprezentat o piedică pentru Universitatea Cluj în etapa 5 a play-out-ului din Superliga, după cum a reușit recent să îi facă pe clujeni să rateze calificarea în finala Cupei României.

Oţelul are patru victorii şi un egal în play-out.

„U” Cluj are două eşecuri şi două egaluri în ultimele patru etape.

În sezonul regulat, meciurile directe dintre cele două s-au încheiat cu egal la Galaţi (1-1) şi cu victoria Oţelului la Cluj-Napoca (1-0).

Echipe de startOțelul – U Cluj Oțelul: Pap – Zhelev, Cisse, Yabre, Gomes – Lameira, Zivulic, Cisotti – Maciel, A.

Pop, BodișteanuRezerve: Stoian, Rus, Panait, Farcaș, Tănasă, Malle, Rusevic, I.

Neagu, Jardan, Adascăliței, Teles, GaitanAntrenor: Dorinel MunteanuU Cluj: Gorcea – Chinteș, Pițian, Kelven, Chipciu – Bic, Doukoure – Roguljic, Nistor, V.