Formula 1: Max Verstappen, victorie și în MP al Chinei – Prezență pe podium pentru McLaren

Max Verstappen (Red Bull) a demonstrat din nou că nu are rival în Formula 1 și s-a impus fără emoții în Marele Premiu al Chinei.

Campionul mondial a fost urmat de Lando Norris (McLaren), iar podiumul a fost completat de Sergio Perez (Red Bull).

Plecat din pole position, pilotul olandez a obținut prima sa victorie pe circuitul de la Shanghai și a 58-a în Marele Circ (a patra din acest sezon).

Ferrari a terminat pe 4 (Charles Leclerc) și 5 (Carlos Sainz), iar Fernando Alonso (Aston Martin / locul 7) a stabilit cel mai rapid tur.

Lewis Hamilton (Mercedes) a început cursa de pe locul 18, dar a reușit câteva depășiri și a încheiat pe 9.

Daniel Ricciardo, Yuki Tsunoda (ambii de la RB F1 Team) și Valtteri Bottas (Stake) nu au terminat cursa.

MAX VERSTAPPEN WINS IN SHANGHAI 🏆That’s Max’s first victory in China 🤩Lando Norris takes second behind the Dutchman with Sergio Perez finishing third 👏👏#F1 #ChineseGP pic.

com/UasqOy8PG7RACE CLASSIFICATION (LAP 56/56)Win #58 for Verstappen, podium #15 for Norris 👏👏#F1 #ChineseGP pic.

Fernando Alonso (Aston Martin) 319.

Lewis Hamilton (Mercedes) 1910 Lance Stroll (Aston Martin) 9 etc.

Kick Sauber 0.

1) MP din Bahrain / 2 martie / Câștigător Max Verstappen2) MP din Arabia Saudită / 9 martie / Câștigător Max Verstappen3) MP din Australia / 24 martie /Câștigător Carlos Sainz4) MP din Japonia / 7 aprilie / Câștigător Max Verstappen5) MP din China / 21 aprilie / Câștigător Max Verstappen6) MP din Miami / 5 mai / Miami International Autodrome7) MP din Emilia Romagna / 19 mai / Imola8) MP din Monaco / 26 mai / Monaco9) MP din Canada / 9 iunie / Gilles Villeneuve, Monteal10) MP din Spania / 23 iunie / Barcelona, Montmelo11) MP din Austria / 30 iunie / Spielberg12) MP din Marea Britanie / 7 iulie / Silverstone13) MP din Ungaria / 21 iulie / Hungaroring14) MP din Belgia / 28 iulie / Spa-Francorchamps15) MP din Olanda / 25 august / Zandvoort16) MP din Italia / 1 septembrie / Monza17) MP din Azerbaidjan / 15 septembrie / Baku18) MP din Singapore / 22 septembrie / Marina Bay19) MP din SUA / 20 octombrie / Texas, Austin20) MP din Mexic / 27 octombrie / Autodromo Hermanos Rodriguez21) MP din Sao Paulo / 3 noiembrie / Interlagos22) MP din Las Vegas / 23 noiembrie / Las Vegas Strip Circuit23) MP din Qatar / 1 decembrie / Lusail24) MP din Abu Dhabi / 8 decembrie / Yas Marina.