VIDEO Bundesliga: Bayer Leverkusen câștigă primul titlu din istoria clubului

Bayer Leverkusen este noua campioană a Germaniei.

Echipa antrenată de Xabi Alonso a învins pe teren propriu Werder Bremen, scor 5-0 și a câștigat matematic titlul în Bundesliga, primul din istoria clubului.

Bayer Leverkusen a reușit imposibilul și a câștigat primul titlu din istoria clubului.

JAAAAAA! 🥹🖤🔴 #DeutscherMeisterSVB pic.

com/EktgGLIctaEchipa antrenată de Xabi Alonso a confirmat forma fantastică în care se află și s-a impus în duelul de pe teren propriu cu Werder Bremen, scor 5-0.

Gazdele au deschis scorul în minutul 25 al partidei prin nigerianul Victor Boniface, care a transformat o lovitură de la 11 metri.

În a doua repriză, Leverkusen și-a majorat avantajul prin Xhaka (min 60), elvețianul reușind să înscrie din pasa lui Boniface.

Emoțiile au fost risipite în minutul 68 al jocului, când Florian Wirtz a punctat pentru 3-0.

Scorul final a fost stabilit de același Florian Wirtz, care a mai punctat de două ori în minutele 83 și 90.

Bayer Leverkusen fans, on fire 🔴⚫️🔥 pic.

com/LkZ6koTgBqCampioana din Bundesliga are șansa de a încheia sezonul în mare stil.

Leverkusen este calificată în finala Cupei Germaniei, unde o va întâlni pe Kaiserslautern, pe data de 25 mai.

De asemenea, nemții sunt aproape calificați în semifinalele UEFA Europa League, după ce au câștigat manșa tur cu West Ham United, scor 2-0.

VineriAugsburg – Union Berlin 2-0SâmbătăBayern Munchen – FC Koln 2-0Bochum – Heidenheim 1-1Mainz – Hoffenheim 4-1Borussia M’Gladbach – Borussia Dortmund 1-2RB Leipzig – Wolfsburg 3-0VfB Stuttgart – Eintracht Frankfurt 3-0DuminicăDarmstadt – Freiburg 0-1Bayer Leverkusen – Werder Bremen 5-01.